Serwis klimatyczny, Świat

Stań w obronie klimatu i lasu Hambach!

solidarni-z-hambach

Niemiecki gigant energetyczny RWE chce zniszczyć pozostałości cennego przyrodniczo lasu Hambach w zachodnich Niemczech, by rozbudować kopalnię odkrywkową węgla brunatnego. Od lat protestują przeciwko temu aktywiści – w ostatnim miesiącu brutalnie usuwani przez policję.

Należąca do niemieckiego koncernu RWE kopalnia odkrywkowa w okolicach Hambach to jeden z największych tego typu obiektów na świecie. Rocznie wydobywa się tam 40 milionów ton węgla brunatnego – paliwa, którego spalanie wpływa bezpośrednio na zmianę klimatu i powstawanie smogu. Wydobycie węgla brunatnego metodą odkrywkową prowadzi też do ogromnego zanieczyszczenia gleby i wód. RWE chce wyciąć ostatnie fragmenty lasu Hambach, by powiększyć kopalnię. Dzieje się to w momencie, gdy w Berlinie trwają obrady tzw. komisji węglowej, która uzgadnia plan odejścia Niemiec od spalania węgla.

Las Hambach ZOSTAJE!

Tak przez lata postępowało niszczenie lasu i powiększanie odkrywki. Najwyższy czas powiedzieć: STOP! Dołącz do apelu: https://act.gp/LasHambach i wesprzyj tych, którzy dzielnie przeciwstawiają się zniszczeniu ostatniego skrawka lasu Hambach!

Opublikowany przez Greenpeace Polska Wtorek, 2 października 2018

– Jest rzeczą absolutnie niedopuszczalną, by w obliczu grożącej nam katastrofy klimatycznej, nastawiony wyłącznie na zysk koncern RWE, decydował się na zniszczenie cennego przyrodniczo lasu w celu zwiększenia wydobycia węgla. Jednocześnie potężna obywatelska mobilizacja w obronie tego lasu daje nam powód do nadziei, że możemy zatrzymać tę katastrofę. W Hambach widać, że ludzie nie akceptują już uzależnienia gospodarki od spalania paliw kopalnych. Сhcemy, aby ten sygnał popłynął również jak najmocniej z Polski – mówi Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska.

„Powinni zamknąć tę kopalnię i iść w cholerę”

Polski Greenpeace rozpoczął zbieranie podpisów pod apelem w sprawie powstrzymania wycinki lasu Hambach i rozbudowy na jego terenie kopalni odkrywkowej. Podpisy pod apelem do niemieckich ministrów można składać na stronie act.gp/LasHambach. Międzynarodową petycję Greenpeace, Friends of the Earth Germany (BUND) i Campact e.V podpisało w ciągu kilku tygodni około 800 tysięcy osób.

Początki sprzeciwu wobec kopalni RWE w Hambach sięgają roku 2004, kiedy odbyły się pierwsze protesty niemieckiego oddziału Greenpeace. Sześć lat temu aktywiści z różnych krajów rozpoczęli pokojowe protesty w lesie Hambach – zbudowali tam domy na drzewach i nie dopuszczali do wycinki. We wrześniu 2018 niemiecka policja rozpoczęła siłowe usuwanie protestujących, by umożliwić koncernowi RWE wyrąb lasu i rozpoczęcie rozbudowy kopalni. Wówczas gesty solidarności z obrońcami Hambach i protestu przeciwko kopalni zaczęły płynąć z całej Europy i świata.

– Obrona lasu Hambach to kluczowy moment dla przyszłości energetyki węglowej w Niemczech a w rezultacie w całej Europie. Niemcy mają wybór: albo uszanują wolę ludzi, ochronią las i zaczną odchodzić od szkodliwego dla zdrowia, środowiska i klimatu węgla, albo złożą broń w walce o ochronę klimatu i pozwolą na rozbudowę kopalni węgla brunatnego w Hambach. Byłaby to fatalna wiadomość w przededniu szczytu klimatycznego, który w grudniu odbędzie się w Katowicach. Nie możemy pozwolić, by koncern RWE ustalał klimatyczną przyszłość naszego kontynentu – podkreśla Krzysztof Cibor.

W Niemczech coraz głośniejsze są apele o konsumencki bojkot RWE i zmianę dostawców prądu. 3 października swój sprzeciw wobec polityki koncernu można wyrazić także w Warszawie – w godzinach 14-17 pod siedzibą Innogy (dawniej RWE Polska) odbędzie się happening pod hasłem #HambiRWE będzie innowacyjny.

Bendyk: Rewolucja już trwa

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij