Kraj

Wpływ polityki narkotykowej na kobiety [raport]

Dlaczego międzynarodowa prohibicja narkotykowa wyklucza kobiety? Czytaj raport!

Alkohol, tytoń i inne nielegalne substancje regulowane są międzynarodowymi konwencjami ONZ i realizowane w ramach prawa poszczególnych państw. Cały system regulacji, powiązane z używaniem substancji odniesienia do moralności i stereotypy czy stygmaty, cały system leczenia uzależnień to zakres polityki narkotykowej. Aktualny reżim kontroli substancji psychoaktywnych poddawany jest ostrej krytyce, podkreśla się potrzebę zmiany perspektywy „redukcji popytu i podaży” na zdrowie publiczne, uwzględnienie w sposób zrównoważony praw człowieka.

W powszechnym wyobrażeniu walka z używaniem i używkami wpisuje się w męską metaforykę.

Wgląd w dane statystyczne większości krajów pokazałby nam, że mężczyźni faktycznie stanowią większość użytkowników substancji odurzających, jak również większość użytkowników tych substancji nadużywających, a także większość zaangażowanych w handel nimi. Jednak polityki i ustawodawstwa nakładają ciężkie brzemię na kobiety, a w dalszej kolejności na dzieci, dla których kobiety są często głównymi opiekunami.

Mężczyźni i chłopcy narażeni są również na zakażenie HIV i wirusowym zapaleniem wątroby typu C w następstwie polityk, które utrudniają dostęp do środków zapobiegania i usług medycznych, jednakże kobiety i dziewczęta praktycznie zawsze stoją wobec wyższego ryzyka zakażenia. Mężczyźni cierpią z powodu niesprawiedliwego uwięzienia za drobne wykroczenia o podłożu narkotykowym, a tymczasem istnieją na świecie miejsca, w których kobiety, znacznie częściej niż mężczyźni, otrzymują surowe wyroki za niewielkie naruszenia prawa.

Leczenie osób uzależnionych w wielu miejscach cechuje niski poziom, przy czym to właśnie kobiety muszą szczególnie liczyć się z możliwością otrzymania nieadekwatnej do potrzeb pomocy lub wręcz nieotrzymania żadnej.

Stygmatyzacja i dyskryminacja to zjawiska dotyczące wszystkich użytkowników alkoholu i narkotyków, ale to kobiety są często prędzej niż mężczyźni stawiane pod pręgierzem jako niezdolne do właściwego wychowania dziecka czy „upadłe” elementy społeczeństwa.

CZYTAJ RAPORT AUTORSTWA KASI MALINOWSKIEJ-SEMPRUCH I OLGI RYCHKOVEJ [POBIERZ].

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij