Kraj

Pomaluj usta i pokaż swoją solidarność z osobami żyjącymi z HIV #pozytywni

red.

1 grudnia - Światowy Dzień Walki z AIDS.

Dołącz do POZYTYWNYCH! Weź czerwoną szminkę, pomaluj sobie usta, zrób selfie i umieść je 1 grudnia w Światowy Dzień Walki z AIDS na Instagramie lub Facebooku – koniecznie z hashtagami#pozytywni #mamytowekrwi. W ten sposób dołączasz do plejady gwiazd, które już wsparły akcję manifestując swój pozytywny stosunek, pozbawiony jakichkolwiek uprzedzeń do osób żyjących z HIV.

Magdalena Boczarska, Olga Bołądź, Janusz Chabior, Łukasz Simlat, Krzysztof Czeczot, Grażyna Wolszczak i Cezary Harasimowicz, Ada Fijał, Weronika Książkiewicz, Beata Sadowska, Marta Wierzbicka, Krzysztof Czeczot, Łukasz Jakóbiak, czy Michał Baryza to tylko niektóre nazwiska polskich Gwiazd, które zamanifestowały swoje wsparcie i solidarność z osobami zakażonymi HIV. Wszyscy razem wystąpili w ekscytującej sesji zdjęciowej autorstwa Zuzy Krajewskiej.

Kluczowym elementem zdjęć są pomalowane na czerwono usta szminką Viva Glam, z której całkowity dochód przekazywany jest na walkę z AIDS we wszystkich częściach świata. Nasi Pozytywni przez czerwone usta wyrażające sprzeciw wobec stygmatyzacji osób zakażonych HIV. Natomiast specjalna limitowana edycja koszulek #POZYTYWNI przygotowana dla Projektu przez H&M, jest wyrazem solidarności i wsparcia wobec osób żyjących z HIV. Międzynarodowymi ambasadorami MAC AIDS FUND są m.in.: Elton John, Mary J. Blige, Shirley Manson. Wszystko to w ramach VII edycji ogólnopolskiej kampanii społecznej Projekt Test, orgaznizowanej przez Fundację Edukacji Społecznej oraz Scenę Garnizon.

Osoby żyjące z HIV w Polsce mają dostęp do najbardziej specjalistycznej opieki medycznej realizującej światowe standardy leczenia zakażenia. Dzięki lekom antyretrowirusowym HIV nie odbiera im lat życia i mogą mieć zdrowe dzieci. Medycyna poradziła sobie z tym zakażeniem a społeczeństwo? Ludzie żyjący z HIV to osoby, które bardzo mocno starają się ukryć fakt swojego zakażenia. Często nawet przed najbliższymi, bo boją się odtrącenia i oceny. Stygmatyzacja i dyskryminacja tej grupy społecznej wiąże się w dużej mierze z brakiem podstawowej wiedzy Polaków o tym jak przenosi się HIV. Nieuzasadniony lęk wpływ na codzienne relacje z osobami seropozytywnymi – mówi Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, Prezes Zarządu Fundacji Edukacji Społecznej (FES).

Na tegoroczne obchody Światowego Dnia AIDS i XXI Konferencję „Człowiek Żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie” odbywającą się w dn. 1-2 grudnia w Mariocie Fundacja zaprosiła wyjątkową kobietę, światową aktywistkę mieszkającą w Szewcji Ophelią Haanyama Orum – autorkę książki „Ophelia’s Journey”. Jej życie, działalność społeczna i wsparcie, które daje kobietom żyjącym z HIV na całym świecie jest bardzo potrzebne również w Polsce.  To już kolejna wizyta Ophelii w Polsce. Kilka miesięcy temu spotkała się z kobietami seropozytywnymi w ramach warsztatu, który organizowaliśmy w Warszawie. Zaskoczyło ją negatywne podejście niektórych kobiet do leków i leczenia antyretrowirusowego – mówi Prezes FES. – Mówiła wtedy: Jestem szczęśliwa, że w Polsce i Zambii leki są dostępne dla każdego, kto ich potrzebuje. Jednak nie rozumiem, że niektóre osoby żyjące  z HIV przerywają przyjmowanie leków w takim kraju jak Polska, gdzie nie trzeba iść 40 kilometrów, aby otrzymać miesięczną porcję leków, tak jak w mojej wsi w Lunchu, w Zambii. Osoby żyjące z HIV w mojej wsi muszą IŚĆ 4 godziny albo i dłużej aby dostać swoje leki i robią to. Dla mnie leki antyretrowirusowe to nie jest wybór. Bez nich na pewno już by mnie tu nie było i nie widziałabym dorastania moich dzieci.

Częścią tegorocznej edycji Projektu jest spektakl teatralny. Pozytywni to wyjątkowa sztuka, komediodramat podejmująca trudne ale codzienne problemy życiowe różnych, wydawałoby się mniejszościowych grup. Jednak widz w trakcie sztuki pozna historie których dylematy życiowe mogą dotyczyć każdego. To sztuka dająca ważny, pozytywny przekaz. O takiej myślałam od lat i spotkałam wyjątkowych artystów, którzy w pełni zaangażowali się w walkę z wykluczeniem społecznych – mówi Agata Kwiatkowska, autorka kampanii.

Spektakl #pozytywni można gościnne obejrzeć w Teatrze Imka:

30.11.2015 godz.19:00 GALOWA PREMIERA

01.12.2015 godz.19:00
02.12.2015 godz.19:00
08.01.2016 godz.19:00
09.01.2016 godz.19:00

W lutym  2016 roku spektakl POZYTYWNI przeniesiony zostanie na nowo otwartą SCENĘ  GARNIZON na warszawskim Mokotowie w Al. Niepodległości 141.

5.02.2016 – godz.19:00
6.02.2016 – godz.19:00
7.02.2016 – godz.19:00

Bilety do nabycia: www.ebilet.pl, www.sollus.pl, www.teatr-imka.pl

 

Komentarze

System komentarzy niedostępny w trybie prywatnym przeglądarki.