Kraj

Medyczna marihuana – czas na reakcję ustawodawcy

Problem nieskutecznego leczenia bólu w kontekście konieczności uregulowania w polskim prawie medycznego wykorzystania marihuany opisali prawnicy HFPC Piotr Kubaszewski i Zuzanna Warso.

Przygotowana analiza Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka koncentruje się na problemie nieskutecznego leczenia bólu oraz konieczności uregulowania w polskim prawie medycznego wykorzystania marihuany, wynikającej z postanowienia Trybunału Konstytucyjnego.

Dostęp do odpowiedniej opieki medycznej, w tym do terapii przeciwbólowej, jest istotnym elementem realizowania zobowiązań państwa z zakresu podstawowych praw i wolności.

Niezagwarantowanie efektywnego systemu leczenia bólu jest równoznaczne z niewywiązaniem się przez państwo z ciążącego na nim obowiązku zapewnienia prawa do ochrony zdrowia (art. 68 ust. 1 Konstytucji RP). Oznacza ono także niedopełnienie zobowiązań wynikających m.in. z Międzynarodowego Paktu Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych (art. 12 gwarantuje prawo do ochrony zdrowia fizycznego i psychicznego, w tym do zapobiegania chorobom, ich leczenia i zwalczania) oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych, gwarantujących zakaz tortur i nieludzkiego lub poniżającego traktowania.

W opinii Fundacji należy także rozważyć konieczność wprowadzenia zmian w przepisach, tak aby zagwarantować skuteczną terapię wszystkim pacjentom cierpiącym z powodu bólu. Art. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty zobowiązuje lekarza do wykonywania zawodu zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością – piszą Piotr Kubaszewski i Zuzanna Warso.

Problem związany z obowiązkiem zapewnienia przez państwo skutecznej ochrony zdrowia zauważył także Trybunał Konstytucyjny w postanowieniu z 17 marca 2015 r. (sygn. akt S 3/15), w którym zasygnalizował Sejmowi RP konieczność podjęcia działań ustawodawczych, zmierzających do uregulowania kwestii medycznego wykorzystania marihuany.

Przygotowaną przez Helsińską Fundację Praw Człowieka analizę prawną pobrać można za strony internetowej.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij