Zdrowie

Czechy legalizują marihuanę do celów medycznych

Marek Balicki

Od 2013 r. marihuana będzie stosowana w Republice Czeskiej w celach medycznych. Czesi podeszli poważnie do sprawy zapewnienia pacjentom wszelkiej możliwej pomocy zdrowotnej.

Izba niższa czeskiego parlamentu zalegalizowała marihuanę do celów leczniczych. Ma ona trafić na spis leków i być dostępna w aptekach. Projekt czeka na zatwierdzenie przez senat i podpis prezydenta.

Konopie i ekstrakty z tej rośliny stosuje się do celów medycznych już m.in. w Izraelu i Kanadzie. Marihuana zmniejsza bóle nowotworowe, łagodzi skutki uboczne związane ze stosowaniem chemioterapii, stosowana jest przy leczeniu jaskry, stwardnienia rozsianego, AIDS i choroby Parkinsona.

Czesi podeszli poważnie do sprawy zapewnienia pacjentom wszelkiej możliwej pomocy zdrowotnej. W Polsce taki zapis mamy w konstytucji. Państwo powinno ją zapewnić każdymi możliwymi sposobami – naturalnymi i syntetycznymi – stwierdza Balicki – Marihuana i leki na niej oparte łagodzą przewlekły ból. W Polsce do celów medycznych używamy silnych opioidów, jak np. morfina, chociaż z powodu narkofobii używamy ich mniej, niż się powinno. Składniki chemiczne zawarte w marihuanie zmniejszają ból, ale trudniej jest się od niej uzależnić, niż od opioidowych leków przeciwbólowych.

W Polsce podstawową barierą do jej stosowania jest obecność konopi na liście substancji zakazanych do celów medycznych.

Marek Balicki – minister zdrowia w rządzie Leszka Millera i Marka Belki, były poseł i senator, obecnie dyrektor szpitala na warszawskiej Woli

Komentarze

System komentarzy niedostępny w trybie prywatnym przeglądarki.