– Szlak bałkański prowadzący z Grecji do Północnej Europy został zamknięty w marcu 2016.

Subskrybuj program
Shorts

Życie w zawieszeniu. Rocznica zamknięcia granic europejskich

Szlak bałkański prowadzący z Grecji do Północnej Europy został zamknięty w marcu 2016. Tysiące mężczyzn, kobiet i dzieci mierzą się z niepewną przyszłością.

Szlak bałkański prowadzący z Grecji do Północnej Europy został zamknięty w marcu 2016. Kolejne restrykcje  nałożyła umowa migracyjna między UE a Turcją z 18 marca 2016. Ponad 62 tysiące migrantów utknęło w Grecji, a nowe łódki nie przestają przybijać do brzegów. Kraje europejskie relokowały mniej niż 10 tysięcy osób, pogrążając się w różnicach odnośnie tego, jak radzić sobie z kryzysem. Tysiące mężczyzn, kobiet i dzieci mierzą się z niepewną przyszłością, nie mogąc liczyć na informacje odnośnie ich przyszłości. Żyją w zawieszeniu.

Patrick Kingsley: Migracji nie da się powstrzymać

Bio

Jakub Dymek

| publicysta, komentator polityczny
Kulturoznawca, dziennikarz, publicysta. Absolwent MISH na Uniwersytecie Wrocławskim, studiował Gender Studies w IBL PAN i nauki polityczne na Uniwersytecie Północnej Karoliny w USA. Publikował m.in w magazynie "Dissent", "Rzeczpospolitej", "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Tygodniku Powszechnym", Dwutygodniku, gazecie.pl. 27 listopada 2017 r. Krytyka Polityczna zawiesiła z nim współpracę.

Komentarze

Uzupełnij wszystkie pola w formularzu.

Uchodźców można powstrzymać tylko za pomocą wojska. Granice lądowe zablokować całkowicie i strzelać do atakujących najeźdźców a na morzu wyznaczyć punkt po za którym każda łódź będzie zatapiane. Kiedy padnie tysiąc reszta zrozumie że nie damy się zniszczyć

Autor (artykułu) ma racje w tytule.
Migracji nie da się zatrzymać......więc trzeba ją odwrócić w druga stronę.
Niech migranci wracają skąd przyszli bo ci którzy już tu są i tak zdobędą przewagę demograficzną i zabiorą ze sobą lewactwo.

Sprawiedliwość musi być, niech Europa wreszcie ,ubogaci czymś trzeci świat.
Lewica jeśli ma uczciwie intencje niech wyjedzie tam budować dobrobyt ,szerzyć kulturę itd.
Niech idą do meczetów w Kairze i Bagdadzie i wytłumaczą mułlom że homosiów nie wolno dyskryminować.
Niech wystawią w tamtejszych teatrach jeśli jakieś są sztukę w której palą Koran.

Imigranci to skutek, przyczyna to lewactwo.

Taktycznie zatopienie paru statków było by najlepsza metoda do ograniczenia ofiar wśród kolejnych fal imigrantów,
ci którzy zaCHĘCAJĄ i niosa im pseudo-pomoc to pozyteczni idioci
powodują kolejne fale i kolejne tragedie.

Jednocześnie tępe lewactwo nie zauważa że utrzymuje tym niedorozwój krajów afrykańskich
imigracja to wentyl bezpieczeństwa który hamuje reformy w tych krajach.
Gdyby rzeczywiście zależało im na murzynach(nie życzę źle tym którzy przyjęli chrześcijaństwo-nawet płytkie) i muslimach(pies ich je.....) to zajęli by się industrializacja czarnej afryki
która jest drenowana z surowców .

Lewaki to pożyteczni idioci wielkich koncernów
utrzymujący niedorozwój trzeciego świata i jednocześnie niszczący stary kontynent

Mamroczesz co chwila słowo lewactwo, ale do czego ono się odnosi? Większość europejskich Muzułmanów została sprowadzona, za czasów, gdy rządziły mnie lub bardziej prawicowe rządy aby wypełniać luki na rynku pracy (Niemcy masowo sprowadzali Turków, Włochów i Hiszpanów), wielu też jest z byłych koloni, a one zapewniam cię nie były pomysłem lewaków, ale takich ludzi jak Charles de Gaulle (krwawe wojny w celu ich utrzymania). Nawet obecnie, jeśli by się przyjrzał rządom, partią jakie rządzą w poszczególnych krajach, to będą to zdecydowanie w większości partie i politycy prawicowi, centrowi oraz liberalni. No, ale pewnie ta wiedza i tak do ciebie nie dotrze, lubisz sobie żyć w świecie własnych fantazmatów. Powodzenia.

De Guelle to człowiek który zdradził armie(zawodowych oficerów i pdf,Legie i ochotniczce formacje spadochronowe-zwykli poborowi byli zdegenerowani) i ,,czarne stopy" a także
muzułmanów
(podobnie w MAroku gdzie postawa konserwatywnej po zusykaniu niepodległości władzy królewskiej byli muzłamnie którzy walczyli z lewactwem po stronie Franco tzw ,,Maurowie Franco"ponad 150 tys ludzi) i chrześcijan(Berberów) którzy byli za utrzymaniem więzów z Paryżem
stąd lewacki nieuku powstała OAS.

De Guelle kwestią Algierską zniszczył cały swój wcześniejszy dorobek.
Co gorsza w momencie gdy opór rebeliantów został zdławiony , podobna sytuacja jak w Wietnamie gdzie po operacjach Feniks(wspólna akcja CIA i wojskowych formacji specjalnych-selektywna eliminacja podejrzanych o sprzyjanie czy aktywny udział w działaniach rebelianckich) i ofensywie Tet(gdzie bardzo dobrze spisały się siły południowowietnamskie) Viet cong ledwo zipał ale lewicowe media przedstawiały to inaczej początku-ją odwrót.

Po za tym to nie był żaden Kolonializm bo Arabowie u siebie są na półwyspie Arabskim w Algierii to oni są kolonistami
Berberowie wspierali w dużej mierze Paryż.

Kolonie nie wszędzie się nieuku skończyły
Francja dalej utrzymuje system baz wojskowych i cyklicznych interwencji zbrojnych
w ,,czarnej afryce" i eksploatuje je z surowców mineralnych i rolniczych tylko że nie musi już utrzymywać kosztownej administracji.

Kolonializm miał jaśniejszą i ciemniejsza stronę.

Tam gdzie towarzyszyły temu kolonizacja przez białego człowieka rozwijała się to lepiej
Rodezja,Namibia czy RPA.

RPA trzyma się lepiej niż Rodezja bo Mandela człowiek ukształtowany przez Europe
powstrzymał całkowite wyrugowanie Afrykanerów.
Podobnie Namibia gidze niemieckiego pochodzenia farmerzy są podstawą gospodarki.

PRzy Kolonializmie trzeba pamiętać że to sami Czarni sprzedali swoich braci w niewole
i gotowali im piekło, to czarni zbudowali system gospodarczy o party na niewolnictwie powodując niedorozwój tych terenów, Biały Człowiek wszedł w naturalna próżnie geopolityczną

Chociaż i tak lepeij było by gdyby apartheid się utrzymał
cała obecna czarna klasa średnia to udzie którzy zdobyli wykształcenie w czasie dominacji białych. Teraz już go nie zdobędą bo dostają prace przez przynależność partyjna albo według klucza koloru skóry-efektem jest banda czarnych złodziei i nieuków.

I nie mieszaj systemów walutowych sprowadzania Hiszpanów czy Włochów się nie czepiam.
A jeśli nawet prawica kiedyś zrobiła błąd to ma szanse go naprawić jeśli nie chce wypędzić muzułmanów
i naprawić przyczyn czyli odejścia od chrześcijańskich ideałów z wysoka dzietnością to znaczy że nie jest prawicą.

Tzw Chadecja chrześcijańska jest tylko z nazwy i od socjaldemokracji niczym się nie różni.

Wyciąganie winsoków z przeszłości pokaże czy mamy do czynienia z prawica i konserwatystami.
De Guelle jeśłi miałby rezygnować z Algierii to tylko po to żeby rzucić zwolnione siły do zmiażdżenia
,, pokolenia 68 " zmarnował swoje dziecitwo, oddał kraj lewactwu i teraz Arabowie z Algierii wlali się od Francji.

To nie Arabowie pokonali Francję w Algierii tylko ich rodzime lewactwo

Ale popłynąłeś, pomieszanie z poplątaniem. Do tego zarzucasz mi rzeczy, o których nie pisałem. Powtórzę to, co napisałem, a napisałem, że w Europejskiej polityce niemal zawszę dominował kurs prawicowy, centrowy, liberalny. To, że dla ciebie zachodnia prawica, centrum, liberałowie niczym się nie różnią od lewicy, to już nie mój problem, ale twój, i twojego, i to widzę dużego, sfiksowania.

Nie będę opisywał szczegółowo, bo skaczesz z tematu na temat, aż trudno stwierdzić, o co ci chodzi.

"Uchodźców można powstrzymać tylko za pomocą wojska. Granice lądowe zablokować całkowicie i strzelać do atakujących najeźdźców a na morzu wyznaczyć punkt po za którym każda łódź będzie zatapiane. Kiedy padnie tysiąc reszta zrozumie że nie damy się zniszczyć" "Ja wcale nie jestem nazistą tylko martwię się o moją rodzinę" Chciałbym nazwać cię barową prawicą, ale sam lepiej się ostrzelałeś.

Jestem nacjonalista a nie nazistą. I nie chce żadnych imigrantów niezależnie od koloru ich skóry. Dziś w Polsce mamy rząd zdrajców którzy dopuścili do przyjazdu miliona Ukraińców którzy niszczą nasz rynek pracy. Nie wpuszczanie uchodźców z poza Europy to jedno ale dla Polski ważna jest też obrona przed wrogim Żywiołem ze wschodu

Polska dla Polakow. Anglia dla Anglikow i Polakow.

"Jestem nacjonalista a nie nazistą." Dobrze, że to napisałeś bo po twoim "odstrzelmy se tysiąc ludzi" to za Chiny bym się nie domyślił.

Uważam, że da się powstrzymać, tylko trzeba to zrobić we własnym zakresie a nie płacić gigantyczne haracze Afryce i Turcji za trzymanie w ryzach 'uchodźctwa', które będą wołać coraz więcej pieniędzy a skutecznośc ich działań nie będzie zadowalająca.
Min. d/s zagr. Austrii Sebastian Kurz przedstawił kompletny plan i gdyby go zastosować, to plaga skończy się szybko. Nie będzie PO CO do Europy na tratwach płynąć, bo na miejscu nie będzie pieniędzy, wolności, ani nadziei na nic, wtedy szturm szumowiny z całego świata - skończy się. Spartański obóz na wyizolowanej, strzeżonej wyspie zapewniający minimum do przeżycia i przeczekania wojen (które w Afryce nigdy się nie skończą), bez możliwości azylu. Afryka do 2050 podwoi swoją populację, eksplozja demogr. na niespotykaną dotąd skalę trwa i przybiera na sile. Podjęcie radykalnych środków to jedyne rozwiązanie. Nie opłacanie się watażkom, ale samowystarczalność. I nie, nie jestem zakatoliczonym rasistoksenofaszofobem. Jestem racjonalistą i ateistą a poglądy na kryzys imigrancki dyktuje mi wyłącznie rozum i instynkt samozachowawczy.

Ta, w Guardianie pracują dziennikarze. Nie żartujcie sobie proszę z czytelników. Ten kryzys nawet się jeszcze nie rozpoczął, to są dopiero uwertury, ale dzieje się tak nie dlatego że nie da się tego powstrzymać, lecz dlatego że tak zdecydowano na górze.

Nie chciało mi się czytać dalej tego guardianowskiego bełkotu, ale wie ktoś może jakim kosmicznym sposobem przed napływem uchodźców bronią się USA, Izrael, Arabia Saudyjska, Korea, Chiny, Australia, Nowa Zelandia, Brazylia, Japonia, Polska, Czechy, Słowacja, Finlandia?

Było wyjaśnione, czy tylko lecieli z politporawnym bełkotem z którego nic nie wynika?

USA znakomicie sie broni przed naplywem uchodzcow z Syrii. Moze dlatego, ze lezy na drugiej polkuli. Z naplywem meksykanskich immigrantow radzi juz sobie duzo gorzej.

"Gdyby Turcja wycofała się z porozumienia z UE, to wcale nie znaczy, że kryzys powtórzy się pod postacią, jaką znamy z roku 2015."

No ale momencik, mili państwo! Czy aby napływ przypadkowych ludzi z całego świata nie był aby błogosławieństwem dla kontynentu, wielkim kopem dla unijnej gospodarki i szansą, której wschodnioeuropejskie dzikusy nie potrafiły dotrzeć?

Czy aby śpiewanie piosenek i witanie oklaskami przyjezdznych na dworcu (w Kolonii 😀 ) nie były wyznacznikiem wyższości moralnej?

Czemu obawiacie "skali z 2015 roku"? Przecież to było najpiękniejsze co się Europie przydarzyło.

Migrantów nie da się powstrzymać. To tak jakby powiedzieć przemytników nie da sie powstrzymać albo islamskich najeźdzców nie da się powstrzymać. Otóż się da. Od tego jest Straż Graniczna a jak będzie trzeba Wojsko. Jak sobie nie poradzą granicznicy i armia to przyjdą kibole z kijami od bejsbola i po sprawie.

migracje da się powstrzymać - trzeba tylko chcieć i mieć odpowiednie środki.

mówiący "nie da się" po prostu nie chcą nic w tej sprawie zrobić. Wbrew pozorom, tylko szkodzą imigrantom.

Nikt was nie slucha W calej Europie i na swiecie. Mozecie sie tylko nawzajem nakrecac w tych wulgarnych, rasistowskich ,faszystowskich wypowiedziach. Wmawiac sobie , ze wam sie wiecej nalezy .Polska jak takie zazdrosne "dziecko"w Europie marudzi, psuje, wszystko odrzuca, by zwrocic na siebie uwage polityczna, poczuc sie Silna. Polska zaczyna byc problemem a juz napewno posmiewiskiem jest teraz.

największym pośmiewiskiem jest roksi. udowodnił to swoim komentarzem. cześć.

Dziwny ten analityk. Z tego że Węgrzy dzięki postawieniu płotu zmniejszyli strumień przybyszów z kilkuset tysięcy do 30 tys, on zrozumiał ze "A mimo płotu na Węgrzech i innych ograniczeń i tak nie udało się powstrzymać tych 30 tys. ludzi." Czyli według niego znaczące stłumienie tego strumienia to porażka prób powstrzymania migracji.

Cytując profesora Zybertowicza:
"Kto to jest lewak? To ktoś, kto uważa, że możemy powstrzymać globalne zmiany klimatyczne - ale nie możemy powstrzymać migrantów"

Boże Święty! Jeszcze od biedy rozumiem tych co tłumaczą, że imigrantów należy przyjmować bo humanitaryzm, bo demografia, bo cośtam - absolutnie się z nimi nie zgadzam, ale przynajmniej jest o czym rozmawiać; ale propagatorzy "migracji nie da się powstrzymać" są jak zwolennicy determinizmu marksistowskiego w wersji dla niedouków...
ech, żeby przynajmniej byli konsekwentni i jeśli "to nieuniknione" łaskawie przestali robić, czy mówić cokolwiek 😉