W programie odpowiadamy na najtrudniejsze pytania, przed którymi stają Polacy. Dyskutują: Agata Szczęśniak, publicystka, Elżbieta Korolczuk, socjolożka, Agata Adamiecka, kulturoznawczyni i Paulina Piechna-Więckiewicz, polityczka. Łączymy się też z siostrą Katarzyną z zakonu Dzieciątka Niepoczętego i słuchamy porad prof. Gertrudy Grabb, prezeski Stowarzyszenia Tradycyjnych Matek i Żon. Zapraszają Agata Diduszko-Zyglewska i Dominika Wróblewska.

W programie „Przy Kawie o Sprawie” odpowiadamy na najtrudniejsze pytania, przed którymi stają Polacy. Dzisiaj porozmawiamy o tym, jak być ojcem. A w programie między innymi:

** Najwyższym powołaniem mężczyzny jest kapłaństwo, które z kolei jest najwyższą formą ojcostwa. W każdym mężczyźnie drzemie kapłan. Jeśli mężczyzna nie może się spełniać w kapłaństwie, to wtedy powinien spełniać się na polu rodziny jako ojciec. Tylko ojcowie i kapłani są prawdziwymi mężczyznami. Mężczyzna, który uchyla się od którejś z tych ról, ojca albo kapłana, tak naprawdę popełnia grzech Onana, czyli de facto popełnia aborcję, bo zabija niepoczęte dzieci.

** Ojcem się jest od momentu wytrysku. Mężczyźni stanowią kapitał opiekuńczy. W pierwszym momencie zaraz po urodzeniu muszą dzieckiem się zająć, a potem, jak już zostaną dziadkami, muszą odciążyć rodzinę i zająć się osobą zależną – w tym wypadku również dzieckiem.

** Bezdzietni single są sojusznikami nieuporządkowanego życia seksualnego kobiet.

** Mężczyźni są, jak pokazują badania naukowe, naturalnie predystynowani do opieki nad dziećmi, osobami zależnymi. Nieprzypadkowo mają taką a nie inną masę mięśniową – żeby z tym dzieckiem, wózkiem kilkanaście kilogramów nosić. Do tego trzeba mieć mięśnie. Są też nieco przygłusi, mają mniejszą wrażliwość węchową, co przy małych dzieciach świetnie się przydaje. Można powiedzieć, że natura tutaj zadziałała.

** Czy my rzeczywiście chcemy oddać dzieci, przyszłość naszego społeczeństwa w ręce tych onanistów na viagrze?

** Trzeba uruchomić Narodowy Program Ojciec-Polak. Musimy wziąć na siebie tę odpowiedzialność i tych mężczyzn reedukować.

** Więź mężczyzny z dzieckiem to coś absolutnie naturalnego, coś do czego on jest powołany, a więź kobiety z dzieckiem to jest więź kulturowa, narzucona.

** Ciało męskie jest ciałem świętym, sam jego kształt pokazuje nam, że mężczyzna jest stworzony do tego, żeby przytulać i nosić dzieci. To jest ciało stworzone przez Boga.  No i ono posiada ten narząd, który Bóg sobie wybrał do swojego świętego dzieła. Taki instrument, można powiedzieć. Taka boska trąbka. Mit trąb jerychońskich właśnie zmierza ku temu – chodziło o wytrysk ojcostwa, który może po prostu powalać mury.

** Nie tylko chrześcijaństwo pokazuje prawdziwy głód ojcostwa. W zasadzie znajdujemy to we wszystkich tekstach kultury jest on obecny od zarania. Mężczyźni pragną poświęcić się ojcostwu. Kiedy spojrzymy na przykład na mit Kronosa, to Kronos połykał swoje dzieci, nie ze strachu przed nimi, jak pokazują późniejsze błędne interpretacje, ale z rozpaczy, że nie mógł się w pełni oddać opiece nad nimi, przytłoczony autorytetem pramatki. Mamy Zeusa, który połyka Metis, żeby mogła się z niego narodzić Atena, jego wspaniała córka. Mamy wielkich samotnych szekspirowskich ojców:  Prospera z Burzy, który porzuca władzę i przestrzeń publiczną po to, żeby na bezludnej wyspie, która jest metaforą domu, oddać się opiece nad swoją córką, poświęcić życie pracy miłości i pracy opiekuńczej.

Tak samo pracuje popkultura. Najlepsza rola Schwarzeneggera to jest ta, w której on wreszcie może porzucić tę funkcję maszyny do zabijania i zaopiekować się grupą dzieci. Gliniarz w przedszkolu to wybitna rola.

** Profesor Gertruda Grabb, prezeska Stowarzyszenia Tradycyjnych Matek i Żon: Nasze Stowarzyszenie Tradycyjnych Matek i Żon zamówiło ekspertyzę u światowych ekspertów ds. rodziny i stwierdzono jednoznacznie, że związek kobiety z dzieckiem jest zjawiskiem kulturowym, utrwalanym przez tysiące lat, natomiast związek mężczyzny z dzieckiem jest zjawiskiem czysto naturalnym, które ostatnio niestety przeżywa kryzys. Dlatego przygotowaliśmy zestaw edukacyjny, którego głównym bohaterem jest Ken. Zestaw dla chłopców, który ma przywrócić im kontakt z ich naturalnymi instynktami. Ken opuścił fabrykę, opuścił sądy, opuścił uniwersytety, opuścił rządy. Te miejsca są dla niego za małe. Jego naturalnym środowiskiem, co stwierdzili amerykańscy naukowcy, jest dom.

** To jest Okno Nowego Życia. Pozwoli ono każdemu mężczyźnie, który do nas przyjdzie, zaadoptować dziecko, które urodzi się w wyniku tej ustaw antyaborcyjnych. Będą to dzieci z ciężkimi wadami: bezczaszkowie, bezmózgowie, zespół Patau, zespół Edwardsa. Owszem, te dzieci niestety będą cierpieć… No ale jak mawiała matka Teresa, każde cierpienie uszlachetnia i ubogaca. Chciałybyśmy dać panom szansę przeżycia tego cierpienia. Wszystkie dzieci oczywiście są ochrzczone. Jeśli weźmie się więcej niż jedno to przysługuje 500+ i zasiłek pielęgnacyjny 153 złote. Zaproszenia rozesłaliśmy szeroko. Dostali je działacze ruchów „prolife” i wszyscy posłowie, którzy głosowali za projektem. Muszę powiedzieć, że nie mogę się doczekać na przybycie pierwszych przyszłych tatusiów.

Zobacz całość Przy Kawie o sprawie S01E04:

Przy Kawie o sprawie S01E03

Przy Kawie o sprawie S01E02

Przy Kawie o sprawie S01E01


**
Koncepcja i prowadzenie: Agata Diduszko-Zyglewska
Produkcja: Dominika Wróblewska
Montaż: New Media Project
Oprawa graficzna: Katarzyna Błahuta

***

Przy Kawie o Sprawie to program satyryczny – występujące w nim postaci i poglądy są fikcyjne. Parafrazujemy i komentujemy absurdalne i niebezpieczne wystąpienia postaci publicznych. Krytykujemy #mediabezkobiet, bo nie mamy wątpliwości, że prawie całkowity brak reprezentacji ponad połowy społeczeństwa w prowadzonej przez media debacie publicznej wpływa niszcząco zarówno na jakość tej debaty, jak i na jakość życia w Polsce.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Agata Diduszko-Zyglewska
Agata Diduszko-Zyglewska
Polityczka Lewicy, radna Warszawy
Dziennikarka, działaczka społeczna, polityczka Lewicy, w 2018 roku wybrana na radną Warszawy. Współautorka mapy kościelnej pedofilii i raportu o tuszowaniu pedofilii przez polskich biskupów; autorka książki „Krucjata polska” i współautorka książki „Szwecja czyta. Polska czyta”. Członkini zespołu Krytyki Politycznej i Rady Kongresu Kobiet. Autorka feministycznego programu satyrycznego „Przy Kawie o Sprawie” i jego prowadząca, nominowana do Okularów Równości 2019. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą" i portalem Vogue.pl.
Dominika Wróblewska
Dominika Wróblewska
Sekretarzyni redakcji, producentka podcastów
Była kuratorka projektów artystycznych w Domu Pracy Twórczej w Wigrach. W Krytyce Politycznej od 2011 roku. Koordynowała działania promocyjne Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, bazę ekspertki.org i TV KP. Aktualnie sekretarzyni redakcji krytykapolityczna.pl i producentka podcastów.
Zamknij