Fotorelacje

Warszawa: Pamięć o Holokauście w czasach postprawdy

W czwartek 19 stycznia w Świetlicy Krytyki Politycznej w Warszawie odbyło się jedyne w Polsce spotkanie z Deborah E. Lipstadt, amerykańską profesor historii, autorką książki Denial: Holocaust History on Trial, bohaterką filmu Kłamstwo (ang. Denial).

W trakcie naszej rozmowy, którą poprowadziła dr hab. Agnieszka Graff amerykanistka i wykładowczyni gender studies, wspólnie z prof. Lipstadt i prof. teologii Stanisławem Obirkiem zastanawialiśmy się: jak walczyć o prawdę w czasach gdy nie będzie już świadków? Jaka jest rola/odpowiedzialność historyków, prawników i dziennikarzy w czasach “post-prawdy”? Czy walka o prawdę o Holocauście leży wyłącznie w rękach potomków ofiar? A może, to w ogóle nie jest ważne?

Film Kłamstwo to oparty na faktach dramat sądowy, którego akcja koncentruje się wokół procesu o oszczerstwo. W 1998 roku brytyjski historyk David Irving znany z negowania Holocaustu, wytoczył prof. Lipstadt proces o zniesławienie. Sprawa ostatecznie zakończyła się w 2000 roku decyzją Sądu Najwyższego Zjednoczonego Królestwa o zwycięstwie prof. Lipstadt.

Prof. Lipstadt przyjechała do Polski na zaproszenie United International Pictures, polskiego dystrybutora filmu Kłamstwo (ang.”Denial”). Premiera 27 stycznia 2017.

Współorganizatorami spotkania była Fundacja Centrum Taubego Odnowy Życia Żydowskiego w Polsce oraz Krytyka Polityczna.

FOTORELACJA: PAMIĘĆ O HOLOKAUŚCIE W CZASACH POSTPRAWDY

 

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij