Fotorelacje

Fotorelacja: Nie dla uboju rytualnego

Dzień przed głosowaniem nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt pod Sejmem protestowali przeciwnicy zmian dopuszczających ubój rytualny.

W piątek, 12 lipca, posłowie i posłanki będą głosować nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. Dzień przed głosowaniem na placu pod Sejmem protestowali przeciwnicy zmian dopuszczających ubój rytualny.

– Liczymy, że posłowie i posłanki wesprą zwierzęta. Jutro będą głosować dla zwierząt albo przeciwko nim – mówił Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Wspólnie z ponad stuosobową grupą protestowali między innymi: wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka, Agnieszka Grzybek z Partii Zielonych, profesor Andrzej Elżanowski, aktorka Maja Ostaszewska, muzyk Jarosław Janiszewski. Jednak to głównie politycy przemawiali z mównicy do zgromadzonych. Wypowiadali się posłowie i posłanki wszystkich partii parlamentarnych oprócz przedstawicieli PSL, którzy zamierzają jednogłośnie poprzeć zmiany w ustawie.

– Federacja weterynarzy europejskich jednoznacznie określiła, że ubój rytualny bez ogłuszania jest niedopuszczalny. Badania wykazały, że w rejonach, w których znajdują się rzeźnie okrutnie traktujące zwierzęta wzrasta przemoc – przypominała Maja Ostaszewska.

Protestujący skandowali hasła: “Ubój rytualny jest niemoralny”, “Odwaga sumienia”, “Nie dla uboju”. Grupa organizacji broniących praw zwierząt przygotowała list otwarty do posłów. Podpisało się pod nim ponad kilkaset osób – dziennikarek, artystów, pisarek. Jedna z uczestniczek protestu odczytała list, a demonstrujący nagradzali brawami wszystkich, którzy zdecydowali się złożyć swój podpis.

Grupa, która zebrała się w czwartek pod Sejmem długo nie chciała opuścić placu – do mikrofonu podchodziły kolejne osoby i wygłaszały apele do urzędujących posłów. Demonstracja zakończyła się po południu, ale wielu z uczestników protestu zapowiedziało, że zamierza pojawić się pod Sejmem w dniu głosowania.

 

Tekst: Natalia Sawka, fot.: Dawid Krawczyk, Natalia Sawka

 

Czytaj też: Dariusz Gzyra, To my tworzymy dylematy premiera

Bio

Natalia Sawka

| Dziennikarka
Dziennikarka. Autorka felietonów, analiz politycznych, komentarzy i wywiadów. W Krytyce Politycznej od 2011 roku. Przez dwa lata pracowała we wrocławskim oddziale "Gazety Wyborczej". Dla Polityki Insight przygotowywała codzienny przegląd prasy politycznej. Od maja 2017 r. pisze o polskiej scenie politycznej, fact-checkuje i szuka danych dla Sonara i działu BiQdata "Gazety Wyborczej". Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim.
Dawid Krawczyk

| Reporter Krytyki Politycznej
Autor reportaży, wywiadów, analiz i recenzji. Absolwent Filozofii i Filologii angielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. W Krytyce Politycznej od 2011 roku. Redaktor działu Narkopolityka poświęconego krajowej i międzynarodowej polityce narkotykowej. Publikował między innymi w Magazynie Świątecznym "Gazety Wyborczej" oraz polskiej edycji "Le Monde Diplomatique". Tłumaczenia jego tekstów ukazywały się w językach: angielskim, czeskim, rumuńskim, węgierskim i włoskim.

Komentarze

System komentarzy niedostępny w trybie prywatnym przeglądarki.