Fotorelacje

Dzień Narutowicza. Demokracji się nie zabija [fotorelacja]

Fotorelacja z wiecu pod Zachętą w 93. rocznicę zabójstwa prezydenta Narutowicza.

16 grudnia 1922 roku w warszawskiej Zachęcie zamachowiec zastrzelił Gabriela Narutowicza – pierwszego prezydenta RP, męża, ojca dwójki dzieci, Polaka, Europejczyka, patriotę, który porzucił karierę za granicą, by budować niepodległe państwo.

Zamachowca sprowokowała nagonka prawicy, która po zwycięstwie w wyborach parlamentarnych dążyła do przejęcia pełni władzy i nie mogła pogodzić się z porażką swojego kandydata na prezydenta. Umiarkowany w słowach i poglądach Narutowicz chciał pogodzić skłócone obozy i budować szeroką koalicję, wyciągał rękę do niedawnych rywali. Choć dostawał anonimy z pogróżkami, nikt nie wierzył, że w nowoczesnej Polsce możliwe jest zabicie prezydenta – dopóki się to nie stało.

W rocznicę krwawego zamachu około dwieście osób zebrało się pod gmachem Zachęty, żeby zamanifestować swoją niezgodę na łamanie prawa, podważanie konstytucji, ignorowanie legalnych procedur i instytucji, lekceważenie demokracji w imię politycznego interesu. Tam, gdzie kończy się demokratyczny porządek, wkrada się chaos i przemoc.

Wiec poprowadzili Agata Diduszko-Zyglewska i Grzegorz Piątek. Na zaproszenie organizatorów głos zabrali: prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Barbara Nowacka ze Zjednoczonej Lewicy, Nina Sankari z Fundacji im. Kazimierza Łyszczyńskiego, Krzysztof Grochowski z Partii Razem, Krzysztof Gawkowski z SLD oraz Marek Matczak z Partii Zieloni.

Organizatorzy wydarzenia: Grzegorz Piątek, Filip Katner, Katarzyna Szajewska, Agata Diduszko-Zyglewska, Jarosław Trybuś, Jan Mencwel, Róża Rzeplińska, Ignacy Niemczycki.

Czytaj także:
Michał Sutowski: Czego powinna nas nauczyć śmierć Narutowicza

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Maciej Komorowski
Maciej Komorowski
Fotograf, japonista
Fotograf, japonista, autor fotoreportaży. Członek zespołu Krytyki Politycznej.
Zamknij