Teatr

Reżyser „Klątwy” pisze do szefa Komisji Europejskiej

frljc-juncker

Jeśli instytucje i politycy w Polsce nie są w stanie obronić podstawowych praw człowieka i wolności słowa, koniecznym jest, żeby wybrzmiał głos przedstawicieli Unii Europejskiej.

Szanowny Panie Juncker,

piszę do Pana, żeby poinformować o kampanii medialnej uruchomionej przez Telewizję Polską, która spowodowała histerię i zagroziła bezpieczeństwu aktorów oraz producentów spektaklu Klątwa wyreżyserowanego przeze mnie w warszawskim Teatrze Powszechnym.

21 lutego polska telewizja publiczna opublikowała artykuł na swoim portalu internetowym, w którym umieściła nielegalnie pozyskane fragmenty spektaklu. Filmy przedstawiające sceny wyjęte z kontekstu opatrzone zostały bałamutnym tekstem napisanym z wyraźną intencją stygmatyzacji aktorów, producentów i autorów sztuki.

Policja? Proszę przyjechać do teatru!

Od tego czasu teatr, aktorzy i urzędnicy miasta Warszawy są narażeni na niewyobrażalną w swojej skali przemoc medialną i mowę nienawiści. Do tych działań podżegają niektórzy członkowie rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość oraz przedstawiciele Kościoła katolickiego. Teatr Powszechny stara się bronić aktorów grających w spektaklu, ale nie jest w stanie zapewnić im bezpieczeństwa w sytuacji, kiedy media kontrolowane przez rząd nakręcają masową histerię.

Byłoby niemożliwym wyliczyć w tym liście wszystkie ataki i zniesławienia, do których doszło w związku z naszą sztuką w ciągu ostatnich kilku dni. Stanowią one jednoznaczne przykłady łamania praw człowieka i ataków na wolność wypowiedzi. W związku z tym, że Polska jest krajem członkowskim Unii Europejskiej, zaistniała sytuację jest bez wątpienia sprawą dla instytucji UE powstałych w celu obrony podstawowych praw człowieka i wolności słowa. Jeśli instytucje i politycy w Polsce nie są w stanie obronić podstawowych praw człowieka i wolności słowa, koniecznym jest, żeby wybrzmiał głos przedstawicieli Unii Europejskiej. Milczenie jest interpretowane jako zgoda na tę sytuację oraz jako wyraz poparcia dla tych, którzy uruchomili i zorganizowali tę haniebną kampanię przeciwko aktorom, autorom i producentom spektaklu.

Będę pisał do Pana z informacjami na temat rozwoju wypadków. Mam nadzieję, że Unia Europejska i jej przedstawiciele nie będą tolerować tego rodzaju ograniczania wolności wypowiedzi i łamania praw człowieka w jednym z krajów członkowskich.

Łączę wyrazy szacunku,
Oliver Frljić

Czyj jest teatr narodowy? [rozmowa z Oliverem Frljiciem]

czytaj także

**

Oglądaj #TVKP

Porozmawiajmy na serio o burzy wokół Klątwy w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Głos zabierają: Paweł Łysak (dyrektor Teatru Powszechnego), prof. Monika Płatek, Joanna Wichowska (dramaturżka Klątwy), Joanna Scheuring-Wielgus – polityczka (Nowoczesna), Agata Diduszko-Zyglewska (Krytyka Polityczna).

Komentarze

System komentarzy niedostępny w trybie prywatnym przeglądarki.

Komentarze archiwalne

 1. Nic by to nikogo nie interesowało, gdyby nie szły na to publiczne pieniądze. Skończyć z finansoweniem lewicowej sztuki kręcącej się wokół srania, rzygania i szczania na scenie.
  To jest właśnie cel swiatowej lewicy i marksistów. Wszystko co piękne zdegradować do poziomu gówna.
  Polecam na YT feministyczną muzykę, mniej więcej o tym też mówię

 2. jestem katolikiem ale rozumię i popieram sztukę życzę powodzenia wszystkim Teatrom

  1. Też jestem katolikiem i chętnie zobaczę twoją matkę, żonę, siostrę lub babcię w roli kukły w przedstawieniu. Wymiękasz? To dopiero byłoby coś…

 3. Oj lewico, lewico, opamiętaj się, bo niedługo pozostanie z ciebie hipsterski klub zajmujący się jeno wymyślaniem koszmarków językowych w rodzaju „dramaturżka” i tym podobnych durnot. I piszę to jako człowiek od zawsze przywiązany do tradycyjnych wartości lewicowych. Ale tych istotnych, a nie koncentrujących się na problematyce wyższości bzykania homo nad hetero oraz czy kobiety powinny mieć takie samo prawo sikania na stojąco jak mężczyźni.
  Publicystyka literacka, artystyczna czy filozoficzna w kwestii narodowych mitów, kołtuństwa i obskurantyzmu wszelkiej maści to nic nowego, niemniej ze strony lewicy niekomunistycznej na ogół był to głos reprezentujący jakieś tam standardy i poziom intelektualny.
  Gdyby ten pan Chorwat wystawił swoje „dzieło” sto lat temu, to prócz katolickiego zgorszenia (co oczywiste) wzbudziłby zapewne obrzydzenie elit chamstwem i prymitywizmem tego przedstawienia.
  Dziś niestety zamiast wojny ideologicznej mamy wojnę plemion, gdzie wszystkie środki są dozwolone dla wykończenia przeciwnika.
  Ja się na taki poziom dyskursu nie godzę, dno jest zawsze dnem, nieważne czy po mojej, czy po tamtej stronie.
  Doszliśmy już to takiego etapu, że pan Niesiołowski, były założyciel fundamentalistycznego ZCHN-u wyzywa krytyków „Klątwy” od żuli itp.
  Deja vu.

 4. Zglaszam posty „Juzka” do prokuratury. Jak również portal Krytyka Polityczna za tolerowanie na swoich stronach mowy nienawiści. Tak „tolerancja” to faktycznie współudział w szczuci i znieważaniu.

 5. Ile było oburzenia na lewicy gdy spalono kukłę Żyda, a na krzyżu, który został zbeszczeszczony w tym przedstawieniu, też w końcu zginął Żyd i nie jeden Żyd, ale wielu Żydów ginęło i nie tylko Żydów (no tak, ale o chrześcijanach na tym forum pisało się: Niech przemówi towarzysz Mauser, było to przed zmianą wyglądu strony, więc chyba już nie ma tego komentarza). Przy czym śmierć na krzyżu to jeden z najokrutniejszych sposobów wykonywania kary śmierci (a przecież lewica jest przeciwko torturom i karze śmierci). Czy gdyby zamiast krzyża podstawić jakiś element związany z Holocaustem wasze reakcje byłyby takie same? Nie pomogą tu tłumaczenia obywatela Majmurka, że to nie o ten krzyż chodzi, wszyscy wiemy, że o ten. Temat pedofilii można by poruszyć na tysiące sposobów ale wybrano taki żeby jedynie podgrzać temperaturę sporu. Kolejna rzecz, dlaczego wybrano JP2, a nie Franciszka mimo, że w kwesti pedofilii nie robi wcale więcej, a wygląda na to, że mniej niż JP2 http://www.seattletimes.com/nation-world/pope-quietly-trims-sanctions-for-sex-abusers-seeking-mercy/ Odpowiedź może być bardzo prosta, część lewicy uważa Franciszka za swojego wodza, a wiadomo swoich nie ruszamy (Frljić uczył się u Jezuitów, mógł ich wtedy dodatkowo polubić). Były już takie przedstawienia, które zmieniały historię Polski, z pewnym (niewielkim raczej) prawdopodobieństwem klątwa może być gwoździem do trumny polskiej lewicy, uwypukli w społeczeństwie złe skojarzenia o lewicy, skonsoliduje prawicę wokół Jarosława i kto wie co jeszcze.

  1. A wy, cepy katolskie, wieszacie wszędzie to narzędzie zbrodni i uważacie, że to jest OK? Ja np. wcale nie mam przyjemności patrzenia na półgołego śmierdziela wiszącego na krzyżu. Jak sobie chcecie koniecznie patrzeć na waszego cielca, to sobie wieszajcie to gówno w domach.. I tam się branzlujcie do woli do pastucha, który ubzdurał sobie w chorym łbie, że jest synem bozi z nieba. A skoro podtykacie innym to gówno pod nos, to się nie dziwcie, że w końcu na to naplują

   1. Juzek – a ty przypadkiem nie jesteś jakimś kolejnym wcieleniem niejakiego A. Hadacza? Kiedyś w zamiarze wywołania zamętu wkładało się tzw kij w mrowisko a ty wrzucasz granat do kloacznego dołu i sądzisz, że wszystkich tym obryzgasz? Nic z tego, bo zapaskudzasz wyłącznie sam siebie. Masz patent na nowy wynalazek – AK 47 strzelający pociskami z g….

 6. Panie Friljić, gratuluję spektaklu!
  A może tak zrobić jakiś jeden fragment przedstawienia na otwartej przestrzeni , w centrum W-wy, żeby jeszcze bardziej wkur..ć to głupie katolstwo? Wtedy dopiero dostaliby piany na swoich tępych ryjach. Wtedy naprawdę rzuciliby się na was i na nas widzów, i cała Europa zobaczyłaby w akcji ten śmierdzący durnotą, tępy polaczkowy kato-ciemnogród

  1. Gratuluję tradycyjnej lewicowej tolerancji i kultury tak wyróżniającej się w morzu faszyzmu, ksenofobi i zacofania. Problem jednak polega na tym, że wcale nie trzeba być bigotem żeby nie traktować każdej prowokacji jako sztuki. Gwoli ścisłości, to przedstawienie wcale nie wkurzyło katoli wręcz przeciwnie dało im do ręki argumenty przeciwko Wam.

   1. haha, nie wkurzyło katoli?.. To po co to śmierdzące kato-bydło stoi pod teatrem, po co hejtuje w necie że aż drzazgi lecą? Nawet tu widać, ile trolli prawackich się zleciało wkurwionych i się wyżywają od paru dni.. :D. I bardzo dobrze! Wkurzyło się ścierwo katolskie i o to chodziło. I znowu pokazało to katolstwo, jakie jest nieskończenie durne. Wielka mi rzecz, kurwa – aktorka ssie pałkę Wojtyle. Myślicie, głupie cepy katolskie, że ta chujowina z Wadowic sobie nie trzepała konia, myśląc o sexi-aktorkach? Haha, to nie znacie Wojtyły!

    1. jestem ateistą, ale mimo to uważam spektakl za obrzydliwy i nie mający nic wspólnego ani ze sztuką, ani z dojrzałą wypowiedzią o charakterze publicystycznym.

     a miejsce takich jak ty jest na śmietniku historii – tam, gdzie gniją inni faszyści.

    2. Oni stoją pod tym teatrem ponieważ wiedzą, że to doskonały moment żeby zwiększyć poparcie dla swojej partii. Między innymi dzięki takim jak ty osiągną cel. W następnym parlamencie ich będzie co najmniej 40% a lewicy wcale. Tobie pozostanie bezsile bluzganie i tyle. Czas dorosnąć i zrozumieć na czym polega polityka.

 7. Zniknął mój koment do słów red. Wróbla z Tokfm.
  Krytyka Pol. to naprawdę bolszewicy i totalitaryści.
  Więc jeszcze raz:
  Muszę przyznać, że tak się poczułem, że gdybym chciał młodzież szkolną, ale i starsze osoby, zaprowadzić, żeby wytłumaczyć, jak się rodzi faszyzm, jak się rodzi hitleryzm, to właśnie trzeba iść na „Klątwę”. To jest hitlerowskie przedstawienie oparte całkowicie na zasadzie: nienawidź i czyń co chcesz, nienawiść cię wyzwoli. I bardzo wielu przedstawicieli Polski tolerancyjnej, demo-lewicy, szlachetnych i miłych ludzi, prawie ze łzami w oczach oklaskuje tych młodych Hitlerków. Dawno nie byłem tak przejęty, może w mniejszym stopniu tym ohydnym przedstawieniem, ale tą afirmacją płynącą od sporej części widowni. Nie, nie ma dla tego poparcia – zakończył Jan Wróbel.
  http://m.tokfm.pl/Tokfm/7,109983,21430345,wrobel-byl-na-klatwie-hitlerowskie-przedstawienie-demo-lewica.html

 8. Żałosna jest desperacja Frljića, który ewidentnie liczył na większą awanturę, niż ta, której się doczekał. Parę materiałów w wiadomościach, marne protesty i nawet nie cały tydzień dyskusji. Po tylu staraniach! To naprawdę nie jest sprawiedliwe. Nieznalska przybiła jednego penisa i dwa jądra, na jeden krzyż a sprawa ciągnęła się prawie dwa lata. W zasadzie pamiętamy o niej do dziś, po 16 latach. Tymczasem Frljić urządził prawdziwą orgię potencjalnie oburzających obrazów a wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują, że za najwyżej miesiąc mało kto będzie jego „skandalik” pamiętał. W tej sytuacji rzeczywiście pozostaje tylko Juncker. Biorąc pod uwagę, że na zachodzie państwo po państwie pogrąża się w radykalizmie,z pewnością nie odmówi sobie pedagogicznej pogadanki dla Dzikiego Wschodu. To zawsze poprawia humor. Szkoda tylko, że Frljić utrudnia mu zadanie swym przykrym dyletantyzmem. Jakim cudem i na mocy jakich prawnych instrumentów demokratyczne instytucje ponadpaństwowe miałyby niby ingerować w pracę telewizji publicznej w danym państwie? I jak miałyby zabronić jej „wywoływania histerii”, skoro wolność operowania emocjami jest jedną ze składowych wolności mediów?

 9. PiS w zasadzie nie musi wiele robić. Zawsze znajdzie się ktoś kto potrafi swoim postępowaniem przekonać stojących z boku, że ta partia jest mimo wszystko mniejszym złem. Możemy podziękować Frljicovi, dyrekcji i aktorom teatru za akcję mobilizującą tzw. „przeciętnego obywatela” do wsparcia obecnej władzy.

  1. Jasne, bo stosunek do jednej sztuki jest najważniejszą przesłanką i wyznacznikiem na kogo warto głosować, a na kogo nie. Jeśli komuś to wystarczy to nie rozumie odpowiedzialności jaka stoi za aktem głosowania.

 10. A lewicowy komentator Tokfm otrzeźwiał i tak skomentował tę szmirę:
  http://m.tokfm.pl/Tokfm/7,109983,21430345,wrobel-byl-na-klatwie-hitlerowskie-przedstawienie-demo-lewica.html

  Muszę przyznać, że tak się poczułem, że gdybym chciał młodzież szkolną, ale i starsze osoby, zaprowadzić, żeby wytłumaczyć, jak się rodzi faszyzm, jak się rodzi hitleryzm, to właśnie trzeba iść na „Klątwę”. To jest hitlerowskie przedstawienie oparte całkowicie na zasadzie: nienawidź i czyń co chcesz, nienawiść cię wyzwoli. I bardzo wielu przedstawicieli Polski tolerancyjnej, demo-lewicy, szlachetnych i miłych ludzi, prawie ze łzami w oczach oklaskuje tych młodych Hitlerków. Dawno nie byłem tak przejęty, może w mniejszym stopniu tym ohydnym przedstawieniem, ale tą afirmacją płynącą od sporej części widowni. Nie, nie ma dla tego poparcia – zakończył Jan Wróbel.

 11. ehh…. Przygnębiająco przewidywalne / żałosne….

  Jakie łamanie wolności słowa? tutaj nawet nie może być mowy o takim zarzucie ze względu na stosunkowo banalny fakt że nikt z afisza spektaklu nie ściągną, policja nie przerwała zarówno pierwszego jak i następnych przedstawień. To właśnie pan jest wrogiem wolności słowa odmawiając polakom prawa do wyrażania publicznej dezaprobaty dla tego „G” które pan stworzył za ich pieniądze a to właśnie ten kto płaci ma prawo do oceny i to do oceny na podstawie kryteriów które sam uzna za stosowne – Pan jest tylko wynajętym rzemieślnikiem.
  Obawia się pan o bezpieczeństwo teatru? aktorów? Zamiast latać na skargę do KE, zamiast okazywać butę i arogancję trzeba było położyć uszy po sobie, przeprosić polaków, wziąć winę na siebie a może nawet zrezygnować z wynagrodzenia… jednakże by tego dokonać potrzebne jest to czego pan nie ma a nawet nie zna – HONOR.

  1. Gównem to jest całe to twoje katolstwo. Jak widzę katolską msze, to tępe bydło bezmyślnie klepiące formułki do urojonego bozi i jego synalka, to pękam ze śmiechu. Trzeba mieć naprawdę gówno zamiast mózgu, żeby wierzyć w te brednie o żydzie spłodzonym przez bozię z nieba z dziewicą. Albo o kutafonie z Wadowic,który „cudami” leczy tysiące chorych. Jesteście zwykłymi debilami , a wasza religia to obraza dla rozumu ludzkiego. Pluć na was i na waszych zasranych bożków, katolskie półgłówki

   1. ^ i spadła maska dobrotliwego lewicowca – spadła i ukazała obrzydliwy, krzywy ryj lewackiego faszysty, nabuzowanego nienawiścią i pogardą.

    oto wasza prawdziwa twarz.

    1. Pudło. Nie jestem lewakiem, tylko katofobem. Lewak pochyla się ze zrozumieniem nad ciemnotą – katolską czy islamską. Ja pluję na to ogłupiałe bydło i ich bożków