Jak Robert E. Lee stłumił powstanie przeciwnika niewolnictwa Johna Browna

John Brown został w 1859 roku powieszony za to, że chcąc położyć kres niewolnictwu, dopuścił się przemocy, zresztą na stosunkowo niedużą skalę.Howard Zinn

Wspomnienie o Januszu Głowackim

Wszedł kiedyś do redakcji na Chmielnej po jakieś książki, przeszedł się wzdłuż, rozejrzał i wychodząc rzucił z uznaniem: „Środek dnia, wszyscy pracują, nikt nie jest pijany...”.
diavolina-okladka

Miś w kołchozie

Słyszałem też przy obiedzie, że Kaczyński to bolszewik, ale czy ktokolwiek wyobraża sobie Prezesa w białej kurtce generalissimusa ze złotymi guzikami?

Pasztety i trupy

Są w tej książce morderstwa, narkotyki, skorumpowani policjanci. I wreszcie – nie wymyśliłam tego – diaboliczna para bliźniąt, która będzie ukrywać się pod nazwiskiem Kaczynski.

Mur z macew

To, że w murze cmentarza komunalnego w Ostrowcu są macewy, jest skandalem. Dlaczego więc wzdrygam się, gdy czytam o niektórych próbach zmierzenia się z tym problemem?

Sierpniowe premiery Wydawnictwa Krytyki Politycznej

Reportaż laureata Pulitzera o Donaldzie Trumpie, „Euro” noblisty Josepha E. Stiglitza i upiorne opowieści o poszukiwaniu mieszkania do wynajęcia.

Sperma ojca, serce matki

Tym razem w wakacyjnych lekturach ironiczny angielski arystokrata gwałcony przez ojca, holenderski dawca spermy, matki, córki i japońska pani komisarz policji.

Politycy powinni zdawać egzamin z przyrody

Politycy powinni rozumieć przyrodę, bo jesteśmy od niej uzależnieni – mówi Bernd Heinrich, autor książek przyrodniczych.

Oglądać seriale, czytać dalej…

„The Keepers” – serial Netfliksa, Margaret Atwood „Maddaddam”, Karl Ove Knausgard „Lato”, Richard Flanagan „Śmierć przewodnika rzecznego”.

Narodowe #dziadostwo

Chodząc po wystawie #dziedzictwo w krakowskim Muzeum Narodowym, czułam się jak w komedii Barei.