Człowiek androidowi wilkiem

W grze Detroit: Become Human człowiekopodobne maszyny buntują się przeciwko tyranii ludzkości.Łukasz Muniowski

Stany Zjednoczone Broni Palnej

Jak amerykańska fascynacja bronią ewoluuje w czasach regualrnych masakr z użyciem karabinów?
donald-glover-atlanta

Czarni udają czarnych

Wolny rynek jako współczesne niewolnictwo? Dokładnie tak. Emilia Konwerska o serialu „Atlanta”.
puzzle

Święty genom

Przyroda nie jest świętością, to czemu miałby nią być ludzki genom?
przemoc

Ludzie, którzy gwałcą

Większość z nas nie przyjmuje do wiadomości tego, że ktoś, kto jest dobrym studentem i świetnym sportowcem, może być również seryjnym gwałcicielem. Jon Krakauer

Penn: Symbol zamiast realnej kobiety

Jej proces był pierwszym procesem pokazowym w Czechosłowacji. Zdołał wymazać z pamięci społeczeństwa 30-letnią działalność Horákovej na rzecz feminizmu.

Kowboj znów zszywa Amerykę

Premiera piątej części cyklu o Johnie McClane to doskonała okazja do tego, by przyjrzeć się, jak zmieniał się on wraz z amerykańską polityką i popkulturą.

Kobieta z megafonem

„Dzień kobiet” Marii Sadowskiej to historia walki o prawa pracownicze. Wydawało się, że nie przyjdzie taki dzień, kiedy o jakimkolwiek polskim filmie będzie można to napisać.

Bracia Siostry

Po stronie ojca są przygody, strzelaniny, kochanki, bogactwo, przestrzeń, siła. Także poczucie humoru. Matka to nudna, choć dobra, wegetacja.

Smyk o inteligentnym spojrzeniu

Václav przestał się uczyć, wolał zgłębiać tajniki fokstrota w szkole tańca, do której posłała go matka. „Zaczął chodzić po kawiarniach i barach, wieść życie bohemy”.

Zagrajmy to jeszcze raz

„Nic dwa razy się nie zdarza”, pisała Szymborska i śpiewała Kora. Widać obie nie przewidziały, co będzie się działo w młodym polskim kinie.

Jadwiga Czachowska, czyli humanistyka

10 lutego 2013 zmarła prof. Jadwiga Czachowska współtwórczyni powojennej bibliografii polskiej. Sylwetkę Profesor przedstawia Agnieszka Kosińska.

Ministerstwo Dziwnych Dźwięków

… czyli „eksperyment jest naszym obowiązkiem”. O książce poświęconej Studiu Eksperymentalnemu PR pisze Klaudia Rachubińska.