Muzyka

Pseudonaukowa lista przebojów

evolution-song-david-rives

Witam serdecznie wszystkich radiosłuchaczy w pierwszej odsłonie Pseudonaukowej Listy Przebojów. To całkiem nowy format, w ramach którego proponujemy Państwu przegląd przebojów o Wielkiej Lechii, Iluminatach, fluorze, szczepionkach i płaskiej Ziemi. Będą też żarty z naiwniaków, co wierzą w globalne ocieplenie i ewolucję.

Będzie sporo rapu, ale też country, reggae, rock chrześcijański i przyjemne popowe klimaty. Znajdzie się cover przeboju z jednego z filmów Disneya i teledysk o amerykańskich wieśniakach [ang. rednecks] na Antarktydzie.

Ostrzegam, że niektóre refreny naprawdę wpadają w ucho i nawet tym, którzy nie wierzą w teorie spisowe, ciężko będzie się uwolnić od podśpiewywania, że „Nieeeee ma krzywizny na Ziemi, a NAAAASA kłamie na okrągło” oraz że „Polska niepodległa to Polska Lechickaaaa / na pewno nie pejsata, ani katolickaaaa”.

Zaczynamy!

8. Jaruha, Lechistan

Na pozycji ósmej Jaruha w utworze Lechistan (na naszej liście od 10700 notowań, choć watykańsko-niemiecki spisek stara się wam wmówić, że to debiut). Ten kawałek przedefiniuje słuchaczom przynajmniej kilka rzeczy:

1. Polak naprawdę potrafi. Rozmach teledysku bije na głowę wszystkie śmieszne produkcje amerykańskich tropicieli spisków. Serio. Bez ironii. Uczcie się, panowie i panie od Korony królów.

Polska Piastów – nowa pasja Polaków

2. Słynne żółte napisy w spiskowych filmach na YouTube właśnie zyskały całkiem nowy wymiar.

3. No i oczywiście nasza zapomniana historia, „… o której kronikarz Prokosz napisał wiele / przeczytajcie go, moi drodzy przyjaciele”.

Ponad dziesięć tysięcy siedemset lat
żyjemy tu, a to kawał czasu szmat
nasza haplogrupa krwi R1A
tego nikt nie zatrze, to jest nasz ślad.

Cała postprawda o Imperium Lechitów

Twórcy naprawdę zadbali o wszystko. Świetny tekst, chwytliwa muzyka, doskonały teledysk. Nawet kalibracja w 432 Hz, zamiast narzuconych przez spisek 440. Może tylko jak na wymagania rynku muzycznego kawałek jest troszkę za długi (ponad 10 minut!), ale w końcu chłopaki zbierali materiał na ten hit przez 10 700 lat!

 

7. Ray Stevens, The Global Warming Song

Ray Stevens to piosenkarz country nieco starszego pokolenia (ur. 1939) i – przyznajmy to uczciwie – jedyna prawdziwa gwiazda w naszym zestawieniu. (Choć może to wynikać z faktu, że przemysł muzyczny jest niemal w całości opanowany przez Reptilian.) 11 nominacji do Grammy, dwie zdobyte nagrody.

W piosence The Global Warming Song Ray Stevens śpiewa o globalnym ociepleniu. Tytuł może nie powala pomysłowością, ale już treść i teledysk – owszem. Stevens wyszydza globalną panikę wokół ocieplenia, w które, jak każdy prawdziwy miłośnik country, nie wierzy. Śpiewa o dwóch głupich braciach, którzy w ocieplenie uwierzyli i licząc na rychłą zmianę klimatu… kupili sobie farmę na Antarktydzie.

And I’m all for working hard
To keep this planet clean,
But man-made Global Warming just don’t make no sense to me.
But if you insist on buying into this media false alarm,
I know a couple of guys who wheel ‚n’ deal in frozen farms!

 

6. David Rives, Evolution, The Science of Confusion

David Rives to jeden z YouTube’owych głosicieli kreacjonizmu. W piosence Evolution, The Science of Confusion chwyta za gitarę, by przedstawić historię pewnej słodkiej, zielonej komórki, która chciała wyewoluować, ale trochę nie wiedziała jak.

Wszystko w tej piosence jest bardzo dosłowne. Na przykład, gdy Rives śpiewa o „brakujących ogniwach”, durny naukowiec w kitlu próbuje dopasować do siebie kawałki łańcucha… Ale i tak najbardziej zapada w pamięć układ taneczny z małpami wcinającymi banany. Co się zobaczyło, tego się już nie odzobaczy…

 

Przy okazji chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jeden rewelacyjny film, w którym Rives odpowiada na pytanie nurtujące pewnie czasem każdego z nas. „Czy mogę być chrześcijaninem i wierzyć w dinozaury?” (Serio: formułuje je dokładnie w ten sposób!) Jeżeli ktoś nie ma już czasu na oglądanie, bo chce szybko przejść do kolejnej piosenki – odpowiedź brzmi: „jasne, ale w takie, które żyły razem z ludźmi i nazywały się smokami. Historie o dinozaurach żyjących 65 mln lat temu należy włożyć między bajki.”

 

5. Mariusz Zarzeczny, Protestsong STOP NOP

Polacy nie gęsi i swoje pseudonaukowe przeboje mają. Mariusz Zarzeczny rapuje o swej miłości do Justyny Sochy, o złej Unii, szczepionkach i spisku lekarzy. Są i takie wersy, gdzie trudno się z nim nie zgodzić:

Kto urodził się debilem, bystry nie umrze
ignoranci chcą szczepień, by na hajs naciągnąć Unię.
To biznes, przykrywką jest niby antitodum
które paradoksalnie wprowadza do grobu
szajka uczonych wie, jaka jest prawda.

4. Trillion, Water Crimes

A teraz coś naprawdę egzotycznego. Pewnie słyszeliście, że na Nowej Zelandii kręcili Władcę Pierścieni, że lubią rugby i mają fajne winnice. Ale ten fascynujący kraj na antypodach to także ojczyzna rapera Trilliona, który na swojej stronie przedstawia się słuchaczom w ten oto sposób (zdradzając dość swobodne podejście do danych ilościowych):

„W świecie zamieszkiwanym przez trylion [czyli o nasz bilion] ludzi, jest tylko jeden Trillion. To jeden z nowozelandzkich raperów z prawdziwym lokalnym akcentem. Jest polityczny, świadomy społecznie, a w gatunku gnębionym plagą fałszywości zachowuje uczciwość i autentyczność.”

Trillion ma w swoim repertuarze piosenki poświęcone między innymi szczepieniom i spiskom. Na naszej liście, z numerem czwartym, przebój Water Crimes poświęcony palącej kwestii fluorowania wody pitnej. Hit inspirowany lekkim reggae, udekorowany estetycznym retro-teledyskiem. Fajnie się słucha.

 

3. K-Rino, Grand Deception

Największy hit wśród prezentowanych tytułów. Grand Deception w różnych wersjach na YouTube ma miliony wyświetleń. To hit o Iluminatach, ich kontroli nad światem, naszą wyobraźnią i rynkiem muzycznym. Trochę taka śpiewana wersja Dana Browna.

 

2. Amber Plaster, Earth is not a Globe

Byłoby pierwsze miejsce, tyle, że to cover. Połowa zasługi za jakość tego przeboju płynie więc wprost do wytwórni Walta Disneya i twórców filmu Vaiana (znana w pewnych kręgach jako Moana). Drugą połową dzielą się świetny tekst i poruszające wykonanie Amber Plaster. Teledysk też niczego sobie.

There’s no curve on the Earth and to me it’s surprising
now I know, the Earth is not a globe
NASA and other space agencies always lying,
but after all, Earth is not a ball
I know you think that you’re educated
But you’re simply indoctrinated
They’re trying to control your mind
They teach us things that can’t be proven
Like big bang and evolution
But we’re actually all divine
My eyes are open wide.

 

1. Insane Clown Posse, Miracles

Na koniec piosenka, która stała się memem.

To fundamentalne pytanie zadają sobie członkowie hiphopowej grupy ICP w utworze Miracles. Wykonawcy pytają między innymi o takie niewyjaśnione zagadki wszechświata jak spadające gwiazdy, tęcza czy właśnie magnesy. Wszystko to, według nich, tytułowe cuda, niemożliwe do ogarnięcia ludzkim rozumiem.

Water, fire, air and dirt
Fucking magnets, how do they work?
And I don’t wanna talk to a scientist
Y’all motherfuckers lying, and getting me pissed

 

Dziękuję za uwagę i do usłyszenia w kolejnym notowaniu, które chyba poświęcę piosenkom anty-pseudonaukowym. Przykro mi to mówić, ale to są dopiero estetyczne kurioza. Smutni panowie nieudolnie rapujący o tym, że szczepionki są fajne, a Ziemia okrągła… Na tym polu #DrużynaNauki ma sporo do nadrobienia.

Tekst ukazał się na blogu Mitologia współczesna.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Marcin Napiórkowski
Marcin Napiórkowski
Semiotyk kultury, mitologiawspolczesna.pl
Semiotyk kultury, zajmuje się mitologią współczesną, pamięcią zbiorową i kulturą popularną. Autor książek Mitologia współczesna (2013), Władza wyobraźni (2014), Powstanie umarłych. Historia pamięci 1944-2014 (2016) i Kod kapitalizmu. Jak Gwiezdne Wojny, Coca-Cola i Leo Messi kierują twoim życiem (2019). W latach 2013 i 2014 stypendysta programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, w latach 2014-2016 laureat stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców. Autor bloga „Mitologia Współczesna” poświęconego semiotycznej analizie zjawisk kultury pełniących dziś funkcję mitów (www.mitologiawspolczesna.pl).
Zamknij