Czytaj dalej

Znudzeni, zmęczeni, wściekli – nowy numer KP już jest, dzięki wam!

Zachęcamy do dalszego wspierania naszej działalności.

Ukazał się nowy, 45. numer Krytyki Politycznej – sfinansowany dzięki wsparciu czytelników i czytelniczek.  Pismo ma nowy layout zaprojektowany przez Katarzynę Błahutę – zmienił się format, kroje pisma i papier.

Hasło tego numeru to „Znudzeni, zmęczeni, wściekli”. Zbyt znudzeni, by przejmować się polityką, zbyt zmęczeni, żeby na dłuższą metę zaangażować się w jej zmianę. Zbyt wściekli, żeby tolerować dzisiejsze status quo.

Fot. Maciej Kropiwnicki

A co w środku? Balansując między ADHD a syndromem wypalenia, zajmujemy się kryzysem dzisiejszej demokracji liberalnej. Co zrobić w sytuacji, gdy wygląda na to, że bajka, która do tej pory organizowała nasz polityczny program, właśnie się skończyła? A może w ogóle nie ma co się polityką przejmować? Przecież: It’s all fake news! Czy jest nad czym płakać i czy faktycznie warto ją ratować? Co robić, jak żyć?

Fot. Jakub Szafrański

W numerze znajdziecie m.in. esej filozofa kultury Byung-Chul Hana Społeczeństwo zmęczenia, którego fragment ukazał się w ostatni weekend na stronie KP, oraz rozmowę Jakuba Dymka z Nickiem Srnickiem, współautorem #Przyspiesz. Manifestu akceleracjonistycznej polityki oraz książki Inventing the Future: Postcapitalism and a World Without Work, napisanej wspólnie z Aleksem Williamsem – o idei przyszłości pracy, automatyzacji i powszechnym dochodzie gwarantowanym.

Ponadto: o tym, czy w dzisiejszych demokracjach przeważy tendencja populistyczna czy pluralistyczna, Maciej Gdula rozmawia z Pierre’em Rosanvallonem, profesorem w Collège de France, zajmującym się historią demokracji; McKenzie Wark, teoretyk mediów, autor A Hacker Manifesto, zastanawia się nad zużyciem tradycyjnie lewicowego języka krytyki społecznej, a Bartek Lisowski i Michał Żabicki w tekście Prześniewana rewolucja przyglądają się dzielącej Polskę wewnętrznej granicy, którą widać wyraźnie choćby na mapach wyborczych preferencji z ostatnich wyborów prezydenckich i parlamentarnych (jej autorem jest Stalin, „fundator dzisiejszej Polski liberalnej” – twierdzą autorzy). Andrzej Leder z kolei pisze o wiszącym nad Polską widmie folwarku.

45. numer KP to także bogaty materiał wizualny, m.in.: Zabawa w wojnę – fotoreportaż Marcina Kalińskiego pokazujący ćwiczenia nastoletniego oddziału paramilitarnego, zdjęcia Jakuba Szafrańskiego dokumentujące czarny protest, fotoreportaż Artura Żmijewskiego z likwidacji obozu dla uchodźców w Calais zwanego Dżunglą, prace Art Labor, kolektywu artystycznego z Ho Chi Minh działającego na pograniczu sztuk wizualnych, nauk społecznych i przyrodniczych, fotografie Szmula Muszkiesa oraz prace Josepha Schulza dokumentującego budynki dawnych posterunków granicznych na wewnątrzeuropejskich granicach.

Fot. Maciej Kropiwnicki

Wśród autorów również: Kinga Dunin, Jakub Bożek, Agata Diduszko-Zyglewska, Jacek Leociak, Jan-Werner Müller, Agnieszka Pajączkowska, Monika Pastuszko, Jakub Majmurek, Adelajda Truścińska i Janis Warufakis.

Fot. Jakub Szafrański

Dziękujemy za wszystkie wpłaty, które pozwoliły nam sfinansować wydanie pisma, kiedy okazało się, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie przyznało nam dotacji na ten cel (notabene w 2017 roku uznania w oczach ministerstwa nie znalazł żaden z kilkunastu złożonych przez nas wniosków, dotyczących m.in. edukacji kulturalnej czy publikacji ważnych pozycji literackich).

Zachęcamy do dalszego wspierania naszej działalności – wpłacając jednorazową lub regularną darowiznę na rzecz naszego stowarzyszenia, pomagasz nam tworzyć niezależną, dostępną bezpłatnie publicystykę na stronie KrytykaPolityczna.pl. Wywiady Michała Sutowskiego, takie jak ten z prof. Ewą Łętowską o „wygaszaniu państwa prawa”, komentarze Agnieszki Wiśniewskiej, Agaty Diduszko-Zyglewskiej, Jakuba Dymka, Jakuba Majmurka, Sławomira Sierakowskiego, felietony Jasia Kapeli, które bawiąc, uczą, pokazując np., jak Ministerstwo Rozwoju staje się Ministerstwem Rozwoju Leczenia Homoseksualizmu, recenzje książkowe i felietony Kingi Dunin, dotyczące przyrody i praw zwierząt teksty Marcina Gerwina i Dariusza Gzyry, rysunki Plawgo i Pyrki, analizy i opinie polityczne – żeby powstawały, potrzebujemy wsparcia.

Szczególnie wdzięczni jesteśmy za stałe, comiesięczne wpłaty. Każda kwota, której możemy się spodziewać także w kolejnym miesiącu, to możliwość lepszego planowania i zarządzania środkami, a więc mądrzejszego, bardziej perspektywicznego działania.
Dziękujemy!

Darowizny można przekazywać za pomocą systemu DotPay lub tradycyjnego przelewu:
Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego
DNB Bank Polska S.A., ul. Postępu 15 C, 02-676 Warszawa
92 1370 1037 0000 1701 4446 9300
(SWIFT: MHBFPLPW)
Tytuł przelewu: „Darowizna na rzecz Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego”

Wpłaty zza granicy / international transfers in other currencies:
Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego
DNB Bank Polska S.A., ul. Postępu 15 C, 02-676 Warszawa
PL42 1370 1037 0000 3706 4446 9300 (USD)
PL81 1370 0001 0000 2706 4446 9300 (EUR)
SWIFT: MHBFPLPW
Więcej informacji oraz kontakt: [email protected] | 22 505 66 90

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij