Czytaj dalej

Znudzeni, zmęczeni, wściekli – nowy numer KP już jest, dzięki wam!

Zachęcamy do dalszego wspierania naszej działalności.

Ukazał się nowy, 45. numer Krytyki Politycznej – sfinansowany dzięki wsparciu czytelników i czytelniczek.  Pismo ma nowy layout zaprojektowany przez Katarzynę Błahutę – zmienił się format, kroje pisma i papier.

Hasło tego numeru to „Znudzeni, zmęczeni, wściekli”. Zbyt znudzeni, by przejmować się polityką, zbyt zmęczeni, żeby na dłuższą metę zaangażować się w jej zmianę. Zbyt wściekli, żeby tolerować dzisiejsze status quo.

Fot. Maciej Kropiwnicki

A co w środku? Balansując między ADHD a syndromem wypalenia, zajmujemy się kryzysem dzisiejszej demokracji liberalnej. Co zrobić w sytuacji, gdy wygląda na to, że bajka, która do tej pory organizowała nasz polityczny program, właśnie się skończyła? A może w ogóle nie ma co się polityką przejmować? Przecież: It’s all fake news! Czy jest nad czym płakać i czy faktycznie warto ją ratować? Co robić, jak żyć?

Fot. Jakub Szafrański

W numerze znajdziecie m.in. esej filozofa kultury Byung-Chul Hana Społeczeństwo zmęczenia, którego fragment ukazał się w ostatni weekend na stronie KP, oraz rozmowę Jakuba Dymka z Nickiem Srnickiem, współautorem #Przyspiesz. Manifestu akceleracjonistycznej polityki oraz książki Inventing the Future: Postcapitalism and a World Without Work, napisanej wspólnie z Aleksem Williamsem – o idei przyszłości pracy, automatyzacji i powszechnym dochodzie gwarantowanym.

Ponadto: o tym, czy w dzisiejszych demokracjach przeważy tendencja populistyczna czy pluralistyczna, Maciej Gdula rozmawia z Pierre’em Rosanvallonem, profesorem w Collège de France, zajmującym się historią demokracji; McKenzie Wark, teoretyk mediów, autor A Hacker Manifesto, zastanawia się nad zużyciem tradycyjnie lewicowego języka krytyki społecznej, a Bartek Lisowski i Michał Żabicki w tekście Prześniewana rewolucja przyglądają się dzielącej Polskę wewnętrznej granicy, którą widać wyraźnie choćby na mapach wyborczych preferencji z ostatnich wyborów prezydenckich i parlamentarnych (jej autorem jest Stalin, „fundator dzisiejszej Polski liberalnej” – twierdzą autorzy). Andrzej Leder z kolei pisze o wiszącym nad Polską widmie folwarku.

45. numer KP to także bogaty materiał wizualny, m.in.: Zabawa w wojnę – fotoreportaż Marcina Kalińskiego pokazujący ćwiczenia nastoletniego oddziału paramilitarnego, zdjęcia Jakuba Szafrańskiego dokumentujące czarny protest, fotoreportaż Artura Żmijewskiego z likwidacji obozu dla uchodźców w Calais zwanego Dżunglą, prace Art Labor, kolektywu artystycznego z Ho Chi Minh działającego na pograniczu sztuk wizualnych, nauk społecznych i przyrodniczych, fotografie Szmula Muszkiesa oraz prace Josepha Schulza dokumentującego budynki dawnych posterunków granicznych na wewnątrzeuropejskich granicach.

Fot. Maciej Kropiwnicki

Wśród autorów również: Kinga Dunin, Jakub Bożek, Agata Diduszko-Zyglewska, Jacek Leociak, Jan-Werner Müller, Agnieszka Pajączkowska, Monika Pastuszko, Jakub Majmurek, Adelajda Truścińska i Janis Warufakis.

Fot. Jakub Szafrański

Dziękujemy za wszystkie wpłaty, które pozwoliły nam sfinansować wydanie pisma, kiedy okazało się, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie przyznało nam dotacji na ten cel (notabene w 2017 roku uznania w oczach ministerstwa nie znalazł żaden z kilkunastu złożonych przez nas wniosków, dotyczących m.in. edukacji kulturalnej czy publikacji ważnych pozycji literackich).

Zachęcamy do dalszego wspierania naszej działalności – wpłacając jednorazową lub regularną darowiznę na rzecz naszego stowarzyszenia, pomagasz nam tworzyć niezależną, dostępną bezpłatnie publicystykę na stronie KrytykaPolityczna.pl. Wywiady Michała Sutowskiego, takie jak ten z prof. Ewą Łętowską o „wygaszaniu państwa prawa”, komentarze Agnieszki Wiśniewskiej, Agaty Diduszko-Zyglewskiej, Jakuba Dymka, Jakuba Majmurka, Sławomira Sierakowskiego, felietony Jasia Kapeli, które bawiąc, uczą, pokazując np., jak Ministerstwo Rozwoju staje się Ministerstwem Rozwoju Leczenia Homoseksualizmu, recenzje książkowe i felietony Kingi Dunin, dotyczące przyrody i praw zwierząt teksty Marcina Gerwina i Dariusza Gzyry, rysunki Plawgo i Pyrki, analizy i opinie polityczne – żeby powstawały, potrzebujemy wsparcia.

Szczególnie wdzięczni jesteśmy za stałe, comiesięczne wpłaty. Każda kwota, której możemy się spodziewać także w kolejnym miesiącu, to możliwość lepszego planowania i zarządzania środkami, a więc mądrzejszego, bardziej perspektywicznego działania.
Dziękujemy!

Darowizny można przekazywać za pomocą systemu DotPay lub tradycyjnego przelewu:
Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego
DNB Bank Polska S.A., ul. Postępu 15 C, 02-676 Warszawa
92 1370 1037 0000 1701 4446 9300
(SWIFT: MHBFPLPW)
Tytuł przelewu: „Darowizna na rzecz Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego”

Wpłaty zza granicy / international transfers in other currencies:
Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego
DNB Bank Polska S.A., ul. Postępu 15 C, 02-676 Warszawa
PL42 1370 1037 0000 3706 4446 9300 (USD)
PL81 1370 0001 0000 2706 4446 9300 (EUR)
SWIFT: MHBFPLPW
Więcej informacji oraz kontakt: darowizny@krytykapolityczna.pl | 22 505 66 90

Komentarze

System komentarzy niedostępny w trybie prywatnym przeglądarki.