Czytaj dalej

diavolina-okladka

Miś w kołchozie

Słyszałem też przy obiedzie, że Kaczyński to bolszewik, ale czy ktokolwiek wyobraża sobie Prezesa w białej kurtce generalissimusa ze złotymi guzikami?

Pasztety i trupy

Są w tej książce morderstwa, narkotyki, skorumpowani policjanci. I wreszcie – nie wymyśliłam tego – diaboliczna para bliźniąt, która będzie ukrywać się pod nazwiskiem Kaczynski.

Max Weber w czarnym getcie

„Wszyscy wiedzą. O zabójstwach czarnych w Ameryce” to praca badawcza, pomnik amerykańskiego reportażu prasowego i zarazem wciągająca kryminalna opowieść, takie „CSI: Los Angeles”.

Gra pozorów. Jak USA nie chronią swoich czarnych obywateli

Być może nie wszystkim wydaje się oczywiste, że bezkarność białych krzywdzących czarnych przyczynia się do wzrostu liczby morderstw wśród czarnych.Jill Leovy
Czesław Miłosz

Sześć rzeczy, których ci nie powiedzą o Miłoszu w szkole

Miłosz był w antifie, był queer i był hejterem. I nie tylko...
Sławomir Sierakowski

Dziecięce choroby lewicowości

Žižek podpowiada: „Prawdziwa «trzecia droga», którą musimy odnaleźć, biegnie pomiędzy zinstytucjonalizowaną polityką parlamentarną a nowymi ruchami społecznymi”.

kazimiera-szczuka

Matka jest tylko jedna

Za pieprzenie – uwiąd rdzenia, za aborcję – rak macicy. Czyli Kazia Szczuka czyta „Cząstki elementarne” Michela Houellebecqa.

Upiór w bloku

Upiór w bloku

Drugi pokój właściwie nie był pokojem, ale wnęką na łóżko. Ciemna mała norka bez okna mogłaby doskonale pełnić funkcję garderoby albo schowka na graty. Była jednak sypialnią.

Sierpniowe premiery Wydawnictwa Krytyki Politycznej

Reportaż laureata Pulitzera o Donaldzie Trumpie, „Euro” noblisty Josepha E. Stiglitza i upiorne opowieści o poszukiwaniu mieszkania do wynajęcia.

Sperma ojca, serce matki

Tym razem w wakacyjnych lekturach ironiczny angielski arystokrata gwałcony przez ojca, holenderski dawca spermy, matki, córki i japońska pani komisarz policji.

Politycy powinni zdawać egzamin z przyrody

Politycy powinni rozumieć przyrodę, bo jesteśmy od niej uzależnieni – mówi Bernd Heinrich, autor książek przyrodniczych.

Oglądać seriale, czytać dalej…

„The Keepers” – serial Netfliksa, Margaret Atwood „Maddaddam”, Karl Ove Knausgard „Lato”, Richard Flanagan „Śmierć przewodnika rzecznego”.