Czytaj dalej

poznan-okladka-kadr

Kącki: Nikt na pogrzebie Stasia nie zagrał, tylko Michał się popłakał

Fragment „Poznania” Marcina Kąckiego. Marcin Kącki
Anna Cieplak

Wmawianie ludziom, że wszyscy tak samo możemy się realizować, jest nieuczciwe

Z pisarką Anną Cieplak rozmawia Lidia Ostałowska.Rozmowa Lidii Ostałowskiej
clint-eastwood-beguilded

Clint Eastwood (albo Colin Farrel) zamiast grzyba, koala zamiast wszystkiego

Jeden kogut w kurniku to może w sam raz, ale kobiety nie są kurami.

Cholernie mocna miłość, cholernie mocny strach

Jedyny polski świadek skazany na mocy paragrafu 175 penalizującego homoseksualizm w nazistowskich Niemczech którego historię znamy, zrobił wiele, by w Polsce pozostała ona w ukryciu. Joanna Ostrowska

Chronić Polskę przed Polakami

Nic się nie zmieniło od czasów, kiedy Gombrowicz głosił takie hasło. Z Klementyną Suchanow – autorką pierwszej biografii Witolda Gombrowicza – rozmawia Jakub Szestowicki.Jakub Szestowicki
ja-geniusz-biografia-gombrowicza

Gombrowicz dla dorosłych

Czy Gombrowicz zostanie teraz patronem sfrustrowanej biurowej biedaklasy średniej, marnującej życie na nudnej, niesatysfakcjonującej pracy?

tango

Dyskretna intymność, etno i lesbijki

Wywiady czytamy z trochę wstydliwej, ale w końcu bardzo powszechnej i ludzkiej ciekawości, jak wygląda prywatne życie osoby znanej. Podobne oczekiwania rozmowa z Magdaleną Tulli spełnia w niewielkim stopniu.

Nowy nacjonalizm

Europejska wojna domowa

Trwa starcie między obrońcami europejskiego status quo a populistycznymi siłami, które za cel obrały sobie rozsadzenie UE i po raz kolejny w historii wzięły na swoje sztandary państwa narodowe.

stancje-kadr

Własny pokój w hotelu robotniczym

Myślałam, że muszę wydać pięć powieści, żeby zasłużyć na miano pisarki – mówi Wioletta Grzegorzewska, autorka „Gugułów” i „Stancji”, w rozmowie z Olgą Wróbel.

Anna Cieplak

Co klei ludzi

Dzisiaj robi się coś razem, kiedy przychodzi kryzys. Rzadko pojawia się wspólny cel, który nie byłby zorientowany na konflikt – mówi Anna Cieplak w rozmowie z „Polityką”.

Jesienne zapowiedzi Wydawnictwa Krytyki Politycznej

Siemieniako „Reprywatyzując Polskę”, „W ciemni” Susan Faludi, Ulrike Guérot o Europie, a ponadto „Rewolucja rosyjska”, Narutowicz i amerykańskie społeczeństwo, które wybrało Trumpa. Miłej lektury!