Kraj

Sierakowski dla „NYT”: Sumienie reżyserki

Dziś ukazał się pierwszy felieton Sławomira Sierakowskiego dla „The New York Times” – o Agnieszce Holland i jej „Gorejącym krzewie”.

W tym roku Czesi wybrali na kandydata do Oskara w kategorii najlepszy „film zagraniczny” film polskiej reżyserki Agnieszki Holland. To pierwsza w historii nominacja Czeskiej Akademii Filmowej dla obcokrajowca. Kilka dni temu komisja kwalifikacyjna Akademii film zdyskwalifikowała, nie podając uzasadnienia. Holland do Oscara nominowana była nie raz i jeszcze nie raz będzie. Ciekawsze jest to, czym polska reżyserka zasłużyła sobie u Czechów na taki honor – pisze Sławomir Sierakowski w pierwszym felietonie dla „The New York Times”, który ukazał się 17 października 2013.

Redaktor naczelny „Krytyki Politycznej” ma od października tego roku stałą kolumnę w międzynarodowym wydaniu „The New York Times”. Jego teksty będzie można przeczytać również na stronie nytimes.com. W tym roku akademickim Sławomir Sierakowski jest Visiting Fellow Uniwersytetu Harvarda.

Więcej informacji na stronie NYT.

Sławomir Sierakowski (33 l.) jest szefem Krytyki Politycznej oraz dyrektorem Instytutu Studiów Zaawansowanych w Warszawie. Obecnie przebywa jako Visiting Fellow na Uniwersytecie Harvarda. Wcześniej był także stypendystą m.in. Yale University, Princeton University, a także Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Jest autorem licznych esejów i artykułów dotyczących polskiej i europejskiej polityki oraz kultury. Publikowanych m.in. w „The Guardian”, „El Pais”, „Haaretz”, „die tageszeitung”, „Dissent”, „Transit”, A2. Wielokrotnie był umieszczany na listach najbardziej wpływowych Polaków, tworzonych przez tygodniki opinii: „Wprost”, „Newsweek”, „Polityka”.

„The New York Times” to amerykański dziennik wydawany od 1851 roku. Ma obecnie 50,5 miliona czytelników, z czego około 48,6 to czytelnicy strony Nytimes.com, co czyni tę gazetę jedną z najbardziej popularnych na świecie.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Sławomir Sierakowski
Sławomir Sierakowski
Socjolog, publicysta, współzałożyciel Krytyki Politycznej
Współzałożyciel Krytyki Politycznej. Prezes Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego. Socjolog, publicysta. Ukończył MISH na UW. Pracował pod kierunkiem Ulricha Becka na Uniwersytecie w Monachium. Był stypendystą German Marshall Fund, wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku, uniwersytetów Yale, Princeton i Harvarda oraz Robert Bosch Academy w Berlinie. Jest członkiem zespołu „Polityki", stałym felietonistą „Project Syndicate” i autorem w „New York Times”, „Foreign Policy” i „Die Zeit”. Wraz z prof. Przemysławem Sadurą napisał książkę „Społeczeństwo populistów”.
Zamknij