Kraj

PKO Bank Polski. Do widzenia

pko-bp-red-is-bad

Sojusz kapitalistów i narodowców, czyli oblana lekcja historii PKO BP.

W mediach społecznościowych rozpętała się burza, gdy z okazji Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” największy polski bank PKO BP zawiązał współpracę z Red is Bad – osobliwym, promującym nacjonalizm i ksenofobię producentem konfekcji patriotycznej (w ofercie bluzy męskie z godłem Polski, koszule z Kotwicą Polski Walczącej oraz bielizna termoaktywna „dla ludzi z zasadami”). Swoje rasizujące artykuły dziewiarskie producenci sprzedają jako ubrania „patriotyczne i tożsamościowe”, produkowane „bez finansowania z Unii Europejskiej”.

Ku zaskoczeniu wielu, mimo obecności tylu czytelnych sygnałów, w biurze promocji PKO BP nie zapaliły się żadne lampki ostrzegawcze. Bank dość bezrefleksyjnie, ramię w ramię z antyunijną i nacjonalistyczną fundacją Red Is Bad, postanowił rzucić groszem na internetowy konkurs wiedzy o „żołnierzach wyklętych”. I był z tego całkiem dumny: – Przez dziesiątki lat zapomniani lub przedstawiani w zwierciadle kłamstw. Jednak prawda o nich ocalała, a pamięć o bohaterach jest przywracana (…). Sprawdź swoją wiedzę o żołnierzach wyklętych i wygraj tablet” – mogliśmy przeczytać na stronie internetowej PKP BP.

Na stronie internetowej konkursu tuż obok życiorysu rotmistrza Pileckiego mogliśmy przeczytać m.in. apologetyczną notkę o Romualdzie Rajsie „Burym”, odpowiedzialnym m.in. za zbrodnie na ludności cywilnej we wsi Zaleszany, gdzie zginęło 16 osób, z czego 14 osób spalono żywcem, w tym siedmioro dzieci.

Po ogłoszeniu szemranego dealu bankierów z nacjonalistami wiele osób w mediach społecznościowych zadeklarowało, że z usług PKO BP zrezygnuje.

Filip Springer: – Dziś podjąłem decyzję, że likwiduję swoje konto w PKO Bank Polski. Nie żebym wierzył w skuteczność konsumenckich bojkotów w Polsce, nie takie draństwa jak wspieranie nacjonalizmu uchodziły korporacjom na sucho. Ja po prostu nie chcę dokładać swojej kasy do bezrefleksyjnego kultu tzw. żołnierzy wyklętych, w którym gubi się historyczna prawda. Wystarczy, że robię to w obowiązkowych podatkach. Nie chcę też wspierać działalności firm takich jak „Red is Bad” produkujących odzież, w której paradują polscy nacjonaliści. Zachęcam do podobnego kroku.

Jarosław Lipszyc: – Z PKO BP właśnie uciekam. Żołnierze wyklęci chcieli mi zamordować rodzinę, nie będę trzymał kasy w banku, który ich oficjalnie czci.

Akcję PKO PB skrytykowała też Partia Razem, która podpowiedziała bankowi własne pytania i odpowiedzi do patriotycznego quizu:

W związku z tą pseudopatriotyczną szczodrobliwością PKO BP (mającego nadal w swojej ofercie m.in. Program Europejski, kompleksową obsługę bankową w zakresie funduszy unijnych, oraz prowadzącego fundację, której celem jest „służba ukierunkowana na dobro wspólne, czyli tworzenie warunków społecznych umożliwiających wszystkim poprawne funkcjonowanie”) my również zadaliśmy kilka pytań rzeczniczce banku.

1. Czy wspieranie antagonizującej, posługującej się językiem ksenofobii i nacjonalizmu firmy nie stoi w sprzeczności z misją i wizerunkiem PKO BP?
2. Czy PKO BP wspiera antyunijną retorykę Red Is Bad?
3. Dlaczego bank PKO BP podjął decyzję o zaangażowaniu się w organizację wydarzeń związanych z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”?
4. Kto przygotowywał pytania do quizu wiedzy o „żołnierzach wyklętych”? Czy były one konsultowane z historykami? Czy konsultantom znane były ustalenia Instytutu Pamięci Narodowej, według którego morderstwa dokonane przez Romualda Rajsa „Burego” noszą znamiona ludobójstwa? Kto sformułował pytanie: „Częścią jakiej armii byli Żołnierze Wyklęci? Armii Krajowej / Armii Ludowej / Ludowego Wojska Polskiego”?

red-is-bad-ue
„Współczesne niewolnictwo”. Antyunijna koszulka Red is Bad – patrona banku PKO BP.

Odpowiedziała nam – choć niekoniecznie na pytania – Magdalena Kopcińska, kierowniczka zespołu w Departamencie Komunikacji Korporacyjnej PKO BP:

PKO Bank Polski od lat angażuje się w projekty inspirowane polską historią, m.in. wydarzenia kulturalne organizowane z okazji rocznic ważnych wydarzeń historycznych, np. koncerty i wystawy związane z m.in. Powstaniem Warszawskim, uchwaleniem Konstytucji 3 Maja, Dniem Niepodległości, czy 1050 rocznicą Chrztu Polski. Jednym z nich jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Bank popularyzuje wartości polskiej kultury i działania pogłębiające wiedzę historyczną. Aktywnie włącza się w promocję wydarzeń związanych z dziejami i przeszłością naszego kraju, m.in. poprzez interaktywne quizy, konkursy, lekcje patriotyzmu w szkołach czy projekt Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu.

Wrażliwość społeczna to bliska Bankowi, który wspiera m.in. środowiska kombatanckie, idea. Dlatego m.in. PKO Bank Polski jest partnerem akcji społecznej „Przywracamy godność bohaterom”, organizowanej przez Fundację Red is Bad. Jej celem jest pomoc pozostającym w trudnych warunkach bytowych „Żołnierzom Wyklętym”.

O komentarz do tego stanowiska banku poprosiliśmy Julię Zimmermann z partii Razem.

Zainicjowaliście social mediową akcję krytykującą sponsorowanie przez PKO BP propagandy „Żołnierzy Wyklętych”, zrównującej patriotyzm z nacjonalizmem i pomijającej zbrodnicze uczynki rzekomych bohaterów. Czy odpowiedź rzeczniczki banku was uspokaja?

Julia Zimmermann: Ani trochę. Wygląda na to, że bank PKO BP rzeczywiście tylko „inspiruje się” wydarzeniami z przeszłości. W praktyce bowiem nagina historyczne fakty, wyjmuje wydarzenia z kontekstu i przemilcza to, co nie pasuje do nacjonalistycznej, czarno-białej wizji świata.

Według rzeczniczki bank działa na rzecz popularyzowania wiedzy historycznej.

Skąd czerpie tę wiedzę? Tego od przedstawicielki banku nie udało się dowiedzieć. Rzeczniczka odmówiła podania nazwisk historyków, którzy opracowali ten wątpliwej jakości quiz. Możemy się tylko domyślać, jak wyglądało przygotowanie pytań. Pracownicy działu promocji banku bazowali zapewne na tym, co „wszyscy wiedzą” – czyli na nachalnej prawicowej propagandzie, która wylewa się w tym temacie z mediów. Możliwe też, że po prostu korzystali z pomocy firmy Red is Bad.

Bank zarabia kasę i może sam decydować o tym, jakie akcje sponsoruje i co popularyzuje.

Wszystko byłoby w porządku, gdyby PKO BP tworzyło serial typu historical fiction, ale tak nie jest. Nie można nazywać „działaniami pogłębiającymi wiedzę historyczną” quizu, który utrwala mity nieznajdujące potwierdzenia w faktach. Gra zaprezentowana przez bank wiedzę historyczną spłyca i trywializuje, sprowadza ją do wersji nieoddającej sprawiedliwości ani ofiarom, ani bohaterom tragicznego okresu lat 40. i 50.

Rzeczniczka twierdzi, że akcja popularyzuje „wartości polskiej kultury”.

Trudno odgadnąć, z jakich wartości wpisanych w polską kulturę wynikać miałoby mordowanie dzieci w kołyskach, czego dopuścił się oddział Łupaszki w Dubinkach, czy palenie ludzi żywcem, jak robili to żołnierze Burego. Czy zdaniem PKO BP właśnie takim postaciom należy „przywracać godność”?

Co jest niebezpiecznego w akcji PKO BP?

Trzeba mówić otwarcie, że termin „żołnierze wyklęci” służy zakłamywaniu rzeczywistości i wybielaniu zbrodniarzy. Wrzucanie Witolda Pileckiego czy Kazimierza Pużaka do jednego worka z watażkami odpowiedzialnymi za mordy na ludności cywilnej to odbieranie, a nie przywracanie godności prawdziwym bohaterom. Instytucja, która deklaruje „wrażliwość społeczną”, powinna mieć tego elementarną świadomość.

Zabij Żyda, wygraj tablet!

**
Autoportret z pożyczonym mężczyzną aka Jestem Polakiem więc mam obowiązki polskie. | Liliana PiskorskaLiliana Piskorska, Autoportret z pożyczonym mężczyzną aka Jestem Polakiem więc mam obowiązki polskie, fotografia cyfrowa | wymiary zmienne

– z cyklu Sposoby kamuflażu we współczesnej Polsce.

Polska w ostatnich latach coraz bardziej opływa w różne wizualne możliwości manifestowania swoich poglądów politycznych i polskiej tożsamości. “Przemysł patriotyczny” balansuje pomiędzy produktem “100 % Polskim” (co jest silnie akcentowane przez pączkujące marki i sklepy), a gadżetami “Made in China” (co podkreślane już nie jest). Barwy i symbole narodowe są prawnie chronione, jednak zostały one całkowicie zawłaszczone przez polską prawicę i umiejscowione pośród nacjonalistycznych symboli nienawiści.

Pełen opis pracy artystki: lilianapiskorska.com

Bio

Jaś Kapela

| Pisarz, poeta, felietonista
Pisarz, poeta, felietonista. Autor dwóch książek z wierszami ("Reklama" oraz "Życie na gorąco"), powieści ("Stosunek seksualny nie istnieje", "Janusz Hrystus, "Dobry troll") i zbioru felietonów "Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu". Należy do zespołu redakcji Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Opiekun Serii Literackiej.

Komentarze

Uzupełnij wszystkie pola w formularzu.

Znakomity tekst!

Nie obchodzę tego wydumanego święta i nie mam zamiaru. Moi przodkowie na przestrzeni setek lat byli ofiarami wielu systemów panującyh w Polsce - zawsze znalazła się bowiem jakaś władza (i ich żołnierze, niczym inkwizycja), której coś było nie w smak. Kocham Polskę, ale zadaję sobie pytanie - za jakie grzechy urodziłam się właśnie tutaj? Wtedy, gdy wątpliwści mnie ograniają, powtarzam sobie, że patriotyzm, którego uczono mniew domu, należało oddzielać od polityki, bo wszak nie ma z nią niczego wspólnego, a jeśli jesteś patriotką, to masz szanować każdy naród, jaki na tym pięknym świecie żyje. I tak czynię. Nauczono mnie także, że wartości etyczno-morlane są jedne jedyne i że każdy człowiek wie, czym są, także czyniąc zło. W mojej więc ocenie żołnierze wyklęci nie byli niczym dobrym, byli jak bandyci, którzy mordowali w imię ideałów - jakich? I czy zawsze rozkaz powinien być siłą napędową do mordowania? Mamy prawo do oceniania zła, złego postępowania, ale ludzkich charakterów nikt nie zmieni. Dlatego w imię pamięci przodków, dzieci i dorosłych pomordowanych bestaialsko, nigdy nie powiem o bohaterstwie żołnierzy wyklętych. I nie rozumiem czemu, mówiąc i pisząc o nich w Polsce, czyni się to używając wielkich liter.
A może zwyczajnie nie ma w Polsce prawdziwych bohaterów? Począszwszy od królów, którzy zwykle leżeli podnóżkiem u stóp carów rosyjskich lub byli gwałcicielami księżniczek, kim możemy się  pochwalić, kogo możemy nazwać bohaterem? Na pewno nie osoby związane z rządzeniem naszym państwem od pradziejów do dzisiaj. Bohater wg definicji, to osoba, która odznaczyła się niezwykłymi czynami, męstwem, pomocą i ofiarnością wobec innych ludzi - co na to obecna ekipa rządząca?
Nie chcę mieć bohaterów, którzy byli mordercami, więc nie mam zamiaru nigdy obchodzić dzisiejszego święta....

Ja natomiast mam nadzieję, że Parlament Europejski ustanowi dzień, w którym będziemy czcić pamięć ofiar islamskich imigrantów, których zdecydowano się wpuścić do poszczególnych państw naszego kontynentu.

Wydaje się, ze w pierwszej kolejności należałoby zorganizować Dzień Pamięci Ofiar Europejskich terrorystów z ETA albo IRA, których nikt d o Europy nie wpuścił, ponieważ byli w niej od zawsze. Islamiści to raptem kilka czy kilkanaście zamachów, podczas gdy sama IRA dokonała ich ponad tysiąc. Czas wyjąć łeb z prawicowej dupy.

Autor tekstu wykazują się wyjątkową ignorancją... niektórzy chyba nie zasłużyli na życie w wolnym państwie.

nie ty decydujesz, kto "zasługuje" na życie gdzie, durniu.

O tym decyduje Kedyw. Jeśli Kedyw uzna, że jakiś konfident albo inne lewicowa gnida nie zasługuje to wyda wyrok i po sprawie. Obecnie ta jednostka nie funkcjonuje ale jak będzie trzeba zostanie powołana. Na razie wystarczy STN czyli Społeczny Trybunał Narodowy.

duren to ci zrobil, durniu

Niestety w artykule jest powazny merytoryczny blad. Dyniowa Karoca to fura biskupa Dydycza, I to on dal kiedys rundke prof Szyszce.

Zgadzam się z poglądami Autora, ale jest jedna rzecz, która bardzo mi się nie podoba. Otóż "wybili nam ZĄB", nie wybili ZĘBA.

Jak to nie ma święta Jasia Kapeli? Przecież 5 maja obchodzi się Dzień Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

"Sam sobie wystawia swiadectwo ten co wyszydza kalectwo". Proszę sobie nie wycierać swojej faszystowskiej gęby niepełnosprawnymi umosłowo. Mój syn jako autysta mieści się w tej kategorii, ale nie jest chamem. Łączę stosowne wyrazy

Ale Alusiu, ten Kapela naprawdę zachowuje się jak niepełnosprawny intelektualnie. A autyzm nie jest niepełnosprawnością, to raczej zespół różnych dysfunkcji o niewyjaśnionym dotąd podłożu. Mogą być to uwarunkowania genetyczne lub z okresu życia płodowego. To może być także kwestia klimatu, w jakim mieszka przyszła mama lub tego, co je w okresie ciąży. Pozdrawiam Ciebie i Twego syna. I nie oskarżaj o faszyzm wszystkich, którzy mają zdanie niezgodne z Tobą. Trzymaj się kochana 🙂

Pan Jasiu ma pewnie więcej szacunku dla morderców ks. Popiełuszki niż dla żołnierzy wyklętych. Pewnie bardziej współczuje islamistom zmuszonym przez faszystowska prawicę do przeprowadzenia zamachów. Prostackie lewackie myślenie. Pochyliłby się pan Jasiu nad ofiarami komunizmu, którzy są liczeni w dziesiątkach milionów? Pewnie nie, bo taka była konieczność dziejowa. Śmieszne, jak lewackie myślenie pozbawia trzeźwości umysłu. Nie czytałem książek pana Jasia, zgaduję, że prezentują poziom Gulczasa - ale ciekawe, co imć pan sądzi np. na temat Stalina, Mao? Pytam serio.

a ty, synek, dlaczego konkretnie popierasz mordowanie kobiet i dzieci, oraz czy także na trzeżwo?

Marcin "Marlow" Basiński

Zaiste, tekst wyśmienity, Jasiu Kapela jak zwykle nie zawodzi. Debilizm goni, debilizm, kretynizm kretynizmem pogania, a Jasiu i jego miłośnicy cali w skowronkach. Tekst wisi od rana. Kiedy piszę ten komentarz, dochodzi 21. Wybitny tytan intelektu, jakim niewątpliwie jest Jasiu K. zaliczył "Warszyca" do PAS-owców. Mało tego, z "Warszyca" uczynił antysemitę (sic!). Chyba na złość redaktorom "Wymiotnej", którzy od dobrych dwu lat, próbują "wyrwać" min "Warszyca" czy "Zagończyka" z "prawicowego panteonu". Ale nie od dziś wiadomo, że Jaś Kapela i redakcji KryPol-u wiedzą lepiej. Tak trzymać, wbijanie gwoździ do trumny z napisem "lewica" wychodzi wam doskonale.
Mam nadzieję, że taki "drobiazg" jak to samozaoranie z "Warszycem" w niczym nie ostudzi zapału redaktora Kapeli, czy redaktora Witkowskiego czy innych jakże wybitnych tytanów intelektu, że niejeden błyskotliwy, niczym "Klątwa" czy "Golgota Piknik"; tekst wysmażycie....
A wszystkim uczciwym lewicowcom składam kondolencje, bo w tej trumnie też was mogą pochować...tak przynajmniej mi się zdaje.

Najsmutniejsze jest to że was już pochowano w trumnie, zabito deskami i wylano beton ale mikroby faszyzmu, przeżyły żrąc truchło i gryząc kości, czekając aż jakiś naiwniak ruszy grób, no i ruszył. Czołem Wielkiej Polsce!

Za komuny też nazywano "faszyzmem" wszystko, co było niezgodne z "wrażliwością lewicową", czyli np. walkę o demokrację, opozycję anytkomunistyczną, żołnierzy z AK też nazywano "faszystami" i "zaplutymi karłami reakcji". Wy komuniści/lewicowcy macie bogatą tradycję przypinania "faszystowskich" łatek każdemu, kto nie jest za waszą wizją świata wywróconego na lewą stronę.

Dawno się tak nie uśmialiśmy. Mąż i ja. Znakomicie napisane!

A może kiedyś będziemy obchodzić Dzień Ofiar Zwolenników Świeckiego Państwa? Albo Zwolenników Edukacji Seksualnej (bolszewików)? Albo Propagatorów Neutralności Światpoglądowej?

a może nie pij po prostu?

Hej, zauwazylem ze to Twoj koronny argument na tym forum, winszuje intelektualnej maestrii!

Jakie społeczeństwo, tacy 'bohaterowie". Nie mówię, "jaki kraj" bo jednak do historii tego kraju należą również tacy ludzie, jak Stanisław Vincenz, Czesław Miłosz czy Władysław Bartoszewski.

hehe 😀 dzięki za poprawienie humoru. polecam mbank - ma czerwono tęczowe logo. 🙂

jak się przyjrzeć temu zdjęciu, to szara, smutna masa, ale z tyłu świta napis joga. 🙂

Jak się nie ma Generała Pinocheta to się lubi Żołnierzy Wyklętych. Cytując klasyka, to "odpierdolcie się od Pana generała".

Święto jest bardzo mądre w przeciwieństwie do autora. Może Tworki pomogą...

Żydzi zabijali Polaków razem z Sowietami. Żydokomuna nie została rozliczona z tych zbrodni.

Ujawniło się, że ogół żydowski we wszystkich miejscowościach, a już w szczególności na Wołyniu, Polesiu i Podlasiu (…) po wkroczeniu bolszewików rzucił się z całą furią na urzędy polskie, urządzał masowe samosądy nad funkcjonariuszami Państwa Polskiego, działaczami polskimi, masowo wyłapując ich jako antysemitów i oddając na łup przybranych w czerwone kokardy mętów społecznych.
(Dowódca AK, gen. Stefan Rowecki-„Grot”, 25 września 1941 r.)

Żydzi „są dla NKWD nieocenionym wprost biczem przeciw ludności polskiej”.
(Komendant Okręgu Walki Zbrojnej AK – ppłk., później generał, Nikodem Sulik, 25 lutego 1941 r.)

Dlaczego (…) dotąd oficjalne koła żydowskie nie potępiły jawnej zdrady i innych zbrodni, jakich się wobec Polski i polskich obywateli dopuszczali przez cały czas okupacji sowieckiej?
(Gen. Władysław Sikorski, 11 czerwca 1942 r.)

Wśród kolaborantów, którzy przybyli, aby pomagać sowieckim siłom bezpieczeństwa w wywózce wielkiej liczby niewinnych mężczyzn, kobiet i dzieci na odległe zesłanie i przypuszczalnie śmierć, była nieproporcjonalnie wielka liczba Żydów.
(Norman Davies, 9 kwietnia 1987 r.)

co on ma z twarza? On ma od urodzenia taki szczurczy pysk czy to na skutek wypadku?

wypadł starej z piczy i walnął się ryłem o kafelki w szpitalu

przykro mi Jasi, ale masz szansą się stać pierwszą ofiara nowych, "wyklętych" formacji ministra Macierewicza. Odziały Obrony Terytorialnej mają swoich bohaterów i nimi, tak składa, są akurat wymieniani prze Ciebie żołnierze. Gdybyś Ty ich tylko wymieniał, może nie byłoby sprawy, ale Ty z nich kpisz, więc licz się ze skutkami. PiS Ci tego nie daruje.

Polska i Polacy stają sie stopniowo egzotyka Europy,zawsze zachowywali sie dziwacznie,w przeszłości jednostki wybitne nie miały tam żadnych szans stad ich migracje ,szansa na normalne europejskie państwo jaka pojawiła sie przed 25 Laty była zawsze marnowania przez kolejne rządy,wiem Polska dotknięta jest głęboka patologia religijna nie spotykaną winnych cywilizowanych krajach,politycy polscy są infantylni niewielu miało czy ma klasę , tendencje do destrukcji tkwią chyba w genotypie Polaka na tym tle incydentz Bankiem jest dla mnie Polska normalką ,klejenie sie do rządzących opcji politycznych to tez tkwi w naszym charakterze
Do tego mentalność liberum veto i mamy komplet .72 lat bez wojny też nudzi Europejczyków ,będzie wesoło wiec NZ to najlepsze miejsce na świecie chyba,ze nowe trz esienie...

Dla was, lewaccy degeneracji, takie zjawisko, jak Żołnierze Wyklęci, jest i będzie niezrozumiałe. Zsowietyzowane umysły nie ogarną.

Pewnie Pan wie, ale przypomnę przypomnę, że to bank państwowy, realizujący politykę państwa. Zwłaszcza prezes. A pytania pewnie układał jakiś historyk z wiadomej instytucji. Bardziej mnie martwią władze Oświęcimia. Myślałem, że tam rządzą mądrzejsi ludzie.
A tekst bomba.

Tekst Jasia (starego byka) Kapeli to raczej niewybuch, czyli niewypał - w żadnym wypadku bomba.