Miasto

Zmiany w Słupsku – spotkanie z Robertem Biedroniem

Otwarta dyskusja z nowym Prezydentem Słupska, która będzie miała formę rozmowy z udziałem publiczności.

2 marca, poniedziałek, godz. 17.00, Biblioteka Publiczna, Koszalin

Klub Krytyki Politycznej w Koszalinie zaprasza na spotkanie z prezydentem Słupska Robertem Biedroniem. Chcemy rozmawiać m.in. o tym:

– co się właściwie wydarzyło w Słupsku? Co takiego miał do zaproponowania Robert Biedroń, że wzbudził u tamtejszych mieszkańców taki entuzjazm i poparcie?

– czy „nareszcie zmiana” jest specyficzna tylko dla Słupska, czy to może być propozycja dla innych miast w Polsce?

– jaka powinna być władza samorządowa? Po czym można poznać, że jest ona dobra?

– podobieństwach i różnicach między Słupskiem a Koszalinem. Co sprawia, że słupszczanie chcieli zmiany, a koszalinianie najwyraźniej są zadowoleni z tego, w jakim kierunku zmierza ich miasto?

Należy zaznaczyć, że Słupsk i Koszalin to w pewnym sensie bliźniacze miasta. Koszalin według danych z 31 grudnia 2013 roku miał 109 170 mieszkańców. Słupsk wg tych danych liczył 93 936 mieszkańców. Oba miasta są ośrodkami przemysłowymi średniej wielkości. Jedno i drugie spełnia rolę regionalnego ośrodka handlowego, jak i ośrodka kulturalnego. Koszalin ma status miasta z prawami powiatu, Słupsk jest miastem na prawach powiatu również. Słupsk jest oddalony od Bałtyku o 18 km, Koszalin zaś ma do morza od centrum miasta ok. 11 km.

Słupsk jest trochę mniejszy od Koszalina (pow. Koszalina to ok. 98 km kw., Słupska 43 km kw.). Mówi się sporo o niechęci mieszkańców tych miast wobec siebie, uważamy jednak, że więcej chyba w tym mitu niż rzeczywistej rywalizacji czy nieżyczliwości. Chociaż nie udał się projekt utworzenia województwa środkowopomorskiego, podobnego w granicach do województwa koszalińskiego z lat 1950–1975. Projekt zakładał utworzenie województwa z siedzibą wojewody w Koszalinie, a sejmiku województwa w Słupsku. Historia tej inicjatywy sięga 1998 roku. Ostatnio w 2012 roku Jarosław Kaczyński w czasie spotkania z mieszkańcami Koszalina opowiedział się za utworzeniem województwa środkowopomorskiego z dwiema stolicami. Obiecał, że po dojściu Prawa i Sprawiedliwości do władzy, sprawa utworzenia tego województwa zostanie na pewno bez zwłoki podniesiona.

Przypominamy, że zasadą wszystkich naszych spotkań jest to, że każdy głos ma znaczenie. Przewidujemy, że będzie sporo pytań od publiczności. Ufamy, że  wyniknie z tego ciekawa i żywa dyskusja na temat miasta, zaangażowania obywatelskiego oraz podejścia przedstawicieli władzy samorządowej do obywateli. Będzie też swoistym podsumowaniem ostatniej kampanii samorządowej.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij