Miasto

ZHP: między władzą a wychowaniem

Zapraszamy na spotkanie wokół książki "Związek Harcerstwa Polskiego 1956-1963", w którym udział wezmą prof. Andrzej Friszke i hm. Ewa Sidor HR.

Krytyka Polityczna – Klub w Krakowie oraz Spółdzielnia „Ogniwo” zapraszają na spotkanie wokół książki Związek Harcerstwa Polskiego 1956-1963, w którym udział wezmą prof. Andrzej Friszke oraz hm. Ewa Sidor HR.

Wtorek, 8 listopada, godz. 18.00, Spóldzielnia „Ogniwo”, ul. Paulińska 28, Kraków

Grudzień 1956, Zjazd Łódzki, próba odbudowy ZHP. Spotkanie instruktorów przedwojennych i młodszej kadry – z Jackiem Kuroniem na czele – pragnącej wychowywać młodzież w duchu socjalistycznym.

Jak wyglądała powojenna odbudowa ZHP i co wiedzą o niej dzisiejsi harcerze i harcerki? Na czym polegała ówczesna relacja organizacji harcerskiej z władzami państwa, a jak wygląda teraz? Czy metodę proponowaną przez Jacka Kuronia można by zaaplikować w drużynach w XXI wieku?

Goście:
Andrzej Friszke profesor historii, badacz dziejów najnowszych Polski, w latach 80. redaktor „Tygodnika Solidarność”, członek warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Jeden z najważniejszych znawców II RP i PRL, życia politycznego emigracji oraz historii opozycji politycznej w Polsce po 1944 roku. Autor m.in. książek O kształt niepodległej (1989), Anatomia buntu. Kuroń, Modzelewski i Komandosi (2007), Czas KOR-u. Jacek Kuroń a geneza Solidarności (2011) oraz Rewolucja Solidarności 1980–1981 (2014). W latach 1999-2006 był członkiem kolegium IPN. Jest pracownikiem naukowym Instytutu Studiów Politycznych PAN, wykłada również w warszawskim Collegium Civitas. Zdobywca wielu prestiżowych nagród m.in. nagrody „Polityki”(2011) oraz Nagrody im. Kazimierza Moczarskiego (2011) za książkę Anatomia buntu.

Ewa Sidor – harcmistrzyni, Kierowniczka Wydziału Wsparcia Metodycznego Głównej Kwatery ZHP Instruktorka Centralnej Szkoły Instruktorskiej ZHP. W związku ze specjalizacją zawodową wdraża „Politykę ochrony bezpieczeństwa dzieci w ZHP”. Pozaharcersko: pedagog, warszawianka, miłośniczka literatury i swoich siostrzeńców.

Prowadzenie: Weronika Śmigielska, Spółdzielnia „Ogniwo” Kraków, Krytyka Polityczna – Klub w Krakowie

O książce:

Barwna, oparta na materiałach archiwalnych, opowieść o jednej z najważniejszych polskich instytucji wychowawczych XX wieku. Andrzej Friszke przedstawia Związek Harcerstwa Polskiego jako organizację wychowującą zaangażowanych społecznie obywateli.
Książka ukazuje ewolucję relacji Związku Harcerstwa Polskiego z władzami PRL. Początek opowieści wyznacza zjazd łódzki z grudnia 1956 roku, czyli odbudowa ZHP na zasadzie kompromisu między dawnymi działaczami harcerskimi i grupą, która zaangażowała się lub dorastała w ZMP. Cezurą zamykającą opowieść jest koniec roku 1963, kiedy w wyniku decyzji najwyższych władz PZPR autonomia ZHP zostaje złamana, a związek poddany ścisłej politycznej kontroli.

Wydarzenie realizowane w ramach projektu Fundacja Miasto Literatury pt. „Krakowskie księgarnie na medal”. Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Wstęp wolny!

Kup książkę w promocyjnej cenie tutaj.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij