Miasto

Wakacje z O!Świetlicą – na co przeznaczyliśmy darowiznę z 2014 roku?

Za przekazane przez Państwa prawie 10 tys. złotych 23 dzieci miała szanse na ciekawe wakacje.

W 2014 roku prosiliśmy Państwa o wsparcie finansowe dla O!Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy”. Świetlica od pięciu lat organizuje letnie warsztaty dla dzieci z Cieszyna oraz pracuje z nimi cały rok w ramach zajęć artystyczno-edukacyjnych i korepetycji. Wpłaty uzyskane w wyniku spontanicznej akcji przekroczyły nasze najśmielsze oczekiwania. W niecałe dwa tygodnie otrzymaliśmy 9896,76 pln od 68 darczyńców z całej Polski!

Dzięki wsparciu udzielonemu O!Świetlicy udało nam się zorganizować zarówno zajęcia warsztatowe w lipcu 2014 jak i trzy wycieczki w okresie od lipca do końca sierpnia dla stałej grupy 23 dzieci w wieku 6-15. Jedną z wycieczek w całości sfinansowaliśmy dzięki środkom przekazanym w formie darowizny. Dwie zorganizowaliśmy zarówno dzięki wpłatom jak i wsparciu od Referatu ds. Promocji miasta Pszczyna oraz środkom przekazanym przez MOPS w Cieszynie. Udział jednego dziecka w wycieczce (a więc wyżywienie, ubezpieczenie, dojazdy, noclegi) kosztował średnio 430 pln.

Pierwsza była wycieczka do Pszczyny. Odbyła się w dniach 10-11 lipca. Odwiedziliśmy Pokazową Zagrodę Żubrów. Chodziliśmy też po pięknym Parku Pszczyńskim. W tym samym dniu wybraliśmy się do Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu, gdzie mieliśmy możliwość wypoczynku na plaży nad zalewem Łąckim. Zwieńczeniem całego dnia było przygotowane wspólnie ognisko. Następy dzień zaczęliśmy lekcją muzealną przeprowadzoną specjalnie dla dzieci z O!Świetlicy. Dowiedzieliśmy się, kto mieszkał w obecnym Muzeum Zamkowym w Pszczynie i kto go odwiedzał. Zobaczyliśmy także, jak wyglądają poszczególne komnaty i do czego były przeznaczone w przeszłości. Później odwiedziliśmy Zagrodę Wsi Pszczyńskiej. Spotkaliśmy się też z pracownikiem Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Pszczynie. Album zdjęć z wyjazdu znajduje się na stronie O!Świetlicy.

Jak taka wycieczka wygląda od strony kosztów? Za przejazd z Cieszyna do Pszczyny i z powrotem zapłaciliśmy 481,61 pln. Wyżywienie, czyli śniadania, kolacje oraz napoje i lody, kosztowały 511,70 pln, obiady były droższe – 530 pln. Koszty zwiedzania, czyli bilety wstępu, kosztowały 260 pln. Wyjazd z dziećmi wiąże się też z wydatkami na np. środki medyczne – bez plastrów ani rusz (64,60 pln) oraz… opłacenie toalety (24 pln).

Miasto Pszczyna zapewniło nam darmowy nocleg, pamiątki i wejście do Pokazowej Zagrody Żubrów co znacząco obniżyło koszty wyjazdu. Bardzo dziękujemy!

Kolejna wycieczka, też dwudniowa, odbyła się w dniach 17-18 lipca. Byliśmy w Ustroniu, gdzie chodziliśmy po górach. Pierwszego dnia wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym na Czantorię, by następnie stamtąd udać się na Stożek. Poza tym zwiedzaliśmy Wisłę oraz spędzali czas na grach i zabawach zespołowych w obozowisku Ustroń-Lipowiec. Kąpaliśmy się również w Wiśle, graliśmy w podchody oraz zorganizowaliśmy ognisko.

I znów liczby. Większą część kosztów (nocleg, wyżywienie, dojazd, ubezpieczenie) pokryliśmy ze środków MOPS-u w Cieszynie. Dzięki wsparciu darczyńców mogliśmy opłacić resztę wydatków, znów takich, które są niezbędne, kiedy jedzie się w góry latem z dziećmi. Musieliśmy np. wykupić leki oraz środki na oparzenia i krem z filtrem UV (139,34 pln, z czego 78 pln ze środków MOPS-u). Za środki od darczyńców kupiliśmy też część wyżywienia oraz lody w Wiśle (179,32 pln).

Zależało nam, żeby zapewnić dzieciom pamiątkę z wakacji, której zazwyczaj nie mają możliwości same sobie kupić.

Pamiątką tą były specjalne kubki ze zdjęciem i znaczkiem O!Świetlicy na co przeznaczyliśmy 30 pln na jednego uczestnika wycieczki (w sumie 750 pln).

Ostatnia, trzy dniowa wycieczka, odbyła się między 26 a 28 sierpnia. Byliśmy w Wiśle-Czarne. Pierwszego dnia padało, więc zabraliśmy dzieci na basen kryty, zwiedzaliśmy też centrum Wisły, spacerowaliśmy nad rzeką oraz byliśmy w amfiteatrze. Wieczorem graliśmy w gry i zabawy zespołowe. Drugiego dnia zorganizowaliśmy warsztaty specjalne z pracownikiem Akademii Sztuk Pięknych. Z wykonanymi podczas zajęć obiektami wybraliśmy się na spacer, gdzie robiliśmy im zdjęcia aby następnie stworzyć animację. Odbyła się także mała wycieczka w stronę źródeł Wisły. Tego samego dnia zorganizowaliśmy ognisko i dyskotekę. Trzeciego dnia wybraliśmy się na całodniową wycieczkę na Baranią Górę wraz z przewodnikiem PTTK-u. Zdjęcia z wycieczki można obejrzeć tutaj.

Dzięki środkom od darczyńców opłaciliśmy zakwaterowanie i wyżywienie na łączną kwotę 2640 pln za trzydniowy pobyt. Przejazd z Cieszyna do Wisły Czarne i z powrotem wyniósł 750 pln, z Wisły do Wisły Czarne 166,24 pln. Na produkty spożywcze przeznaczyliśmy 514,40 pln, a na ubezpieczenie 35,63 pln. Koszt warsztatów specjalnych i materiałów do animacji wyniósł 445,67, a usługa przewodnicka 246 pln. Pojawiły się też nieprzewidziane wcześniej koszty: musieliśmy kupić płaszcze przeciwdeszczowe za 48 pln, a wyjście na basen w deszczowy dzień kosztowało 690 pln.

Pieniądze przeznaczyliśmy również na materiały do przygotowania podziękowań dla darczyńców w formie pamiątek z Cieszyna oraz jedno grupowe wyjście dla 21 dzieci do sali zabaw w Cieszynie . 621,90 pln wydaliśmy na artykuły szkolne w ramach wyprawek dla dzieci z O!Świetlicy w nowym roku szkolnym (zeszyty, pióra, kredki, farby, przyrządy kreślarskie, długopisy, bloki techniczne). W sumie wydaliśmy 9861,78 czyli zostało nam 34,38 pln. Te przeznaczymy na pracę w dziećmi w tym roku.

Bardzo dziękujemy za zaufanie i wsparcie!

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Anna Cieplak
Anna Cieplak
Animatorka kultury, pisarka
Animatorka kultury, aktywistka miejska, autorka książek "Zaufanie" (2015), "Ma być czysto" (2016). Na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą (od 2009 w Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy" w Cieszynie), nagrodzona za działalność w zakresie kultury przez MKiDN (2014), stypendystka programu "Aktywność obywatelska" (2015).
Zamknij