Miasto

Rusza nowy semestr Uniwersytetu Krytycznego

Zapraszamy na nowe wykłady, pokazy filmowe i seminaria Uniwersytetu Krytycznego w semestrze wiosennym 2012/2013.

Uniwersytet Krytyczny dostarcza wielowymiarowej wiedzy o świecie. Literatura i polityka, historia i socjologia, filozofia i polityka społeczna wzajemnie się tu inspirują i krytycznie pokazują społeczny świat jako całość.

Seminaria Uniwersytetu Krytycznego w semestrze wiosennym 2012/2013:

  • OPERA I CO DALEJ? Prowadzenie: Monika Pasiecznik
  • OCHRONA ZDROWIA W POLSCE. Prowadzenie: Marek Balicki
  • KASZEL ARTYSTY. Prowadzenie: Mikołaj Iwański
  • INNA STRONA POLSKIEGO KINA. Prowadzenie: Krzysztof Tomasik
  • MUZYKA I WIZUALNOŚĆ W CZASACH POPKULTURY. Prowadzenie: Klaudia Rachubińska
  • KLUB FILMOWY LGBT. Prowadzenie: Mariusz Kurc, Bartosz Żurawiecki
  • LEKTURY KRYTYCZNE. Premiery i debaty

Bieżący program dostępny zawsze w kalendarzu
Nagrania audio dostępne na profilu mix cloud

***

INNA STRONA POLSKIEGO KINA
Prowadzenie: Krzysztof Tomasik

Kontynuacja cyklu seminariów Krzysztofa Tomasika, którym przyświeca przekonanie, że „Polskie kino jest tak naprawdę nieznane”. W czasie kolejnych spotkań rozmowa dotyczyć będą tego jak zostały przedstawione tematy, które nie kojarzą się z polskim filmem: erotyka, mniejszości seksualne, feminizm. Zastanawiać się będziemy jak je zaprezentowano, ale także w jaki sposób zostały odczytane przez krytykę filmową i do czego służyły scenarzystom i reżyserom. Przy okazji pojawić się musi pytanie czy spojrzenie na polskie kino z innej niż zazwyczaj obowiązująca strony daje szansę okryć twórców niesłusznie zapomnianych i ich dokonania, niefunkcjonujące w powszechnej świadomości. Wszystkie spotkania będą licznie ilustrowane zarówno zdjęciami, jak i fragmentami filmów.

Raz w miesiącu w środy o 19.00.
Terminy spotkań: 20.03, 17.04, 15.05, 12.06

***

MUZYKA I WIZUALNOŚĆ W CZASACH POPKULTURY. KOBIECOŚĆ W MUZYCE: STRATEGIE I TAKTYKI WIZERUNKOWE
Prowadzenie: Klaudia Rachubińska

Cykl spotkań „Muzyka i wizualność w czasach popkultury” dotyczy wizualnej sfery oplatającej muzykę popularną. W kolejnej odsłonie cyklu zajmiemy się przemianami wizerunków artystek od lat 70-tych, kiedy to wraz z druga falą feminizmu nastąpiło upodmiotowienie kobiet w muzyce popularnej, do współczesnych, coraz bardziej pluralistycznych wizji kobiecości. Podczas kolejnych spotkań analizować będziemy różne strategie wizerunkowe przyjmowane przez poszczególne artystki oraz taktyki interpretacyjne odbiorców. W związku ze specyfiką poruszanej tematyki oraz faktem, że spotkania wpisują się w szerszy projekt badawczy dotyczący kobiecych wizerunków w kulturze i sztuce, nie będą one miały charakteru klasycznych wykładów, ale będą przestrzenią swobodnej wymiany myśli.

Raz w miesiącu w środy o godz. 19.00
Terminy spotkań: 27.02, 27.03, 24.04, 22.05, 19.06


***

KLUB FILMOWY LGBT
Prowadzenie: Mariusz Kurc, Bartosz Żurawiecki

Klub Filmowy LGBT to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w 'regularnej’ dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu – Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki zapraszają na spotkania z twórcami i dyskusję wokół filmu.

Mariusz Kurc – redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” – zbioru wywiadów z „Repliki”.
Bartosz Żurawiecki – krytyk filmowy, publicysta i pisarz. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” oraz „Ja czyli 66 moich miłości”, „Nieobecni” czy zbioru nowel dramatycznych „Erotica Alla Polacca”.

Raz w miesiącu w poniedziałki o godz. 19.00
Terminy spotkań: 25.02, 25.03, 29.04, 27.05

***

OPERA I CO DALEJ?
Prowadzenie: Monika Pasiecznik

Ktoś powiedział, że opera to największe nieporozumienie, jakie stworzyła ludzkość. W istocie, cztery wieki jej historii to dzieje osobliwych porażek. Zaczęło się od fałszywie pojętej rekonstrukcji antycznej tragedii przez członków Cameraty Florenckiej, potem były nierozstrzygalne spory o miejsce tekstu, muzyki, teatru, o sposób współistnienia sztuk, wreszcie – niespełniona utopia teatru totalnego. Opera to dowód na to, jak wielki twórczy potencjał ma w sobie pomyłka!
Kwestię opery miała ostatecznie „rozwiązać” powojenna awangarda, która obwieściła w latach 60. XX wieku śmierć gatunku. Slavoj Žižek poszedł jeszcze dalej i napisał książkę o „drugiej śmierci opery”. Był to jednak tylko kolejny przykład niemożliwości uwolnienia się od starej operowej fantasmagorii, a nie próba odpowiedzenia na pytanie co dalej.
Jak wygląda opera po swoim zmierzchu? Teatr instrumentalny, muzyka sceniczna, opera konceptualna, forma modułowa – dziś znów mamy sto odpowiedzi na to pytanie. Na seminarium nie będziemy więc mówić o operze w kontekście niespełnionych pragnień, historii, mitu, postmodernizmu, campu czy gry konwencją. Przyjrzymy się konkretnym modernistycznym projektom z ostatnich kilku dekad, inspirowanym nową muzyką, filozofią, sztuką i teatrem.

Raz w miesiącu w środy o godz. 19.00
Terminy spotkań: 6.03, 10.04, 24.04, 8.05, 5.06


***

OCHRONA ZDROWIA W POLSCE – ZAGADNIENIA I KONTEKSTY ETYCZNE, POLITYCZNE I EKONOMICZNE
Prowadzenie: Marek Balicki

Minęło 14 lat od wprowadzonej przez gabinet Jerzego Buzka reformy systemu zdrowotnego. Jakie są jej długofalowe efekty? Co i dlaczego warto zmienić w polityce zdrowotnej w Polsce?
Obecnie pacjenci są uzależnieni od decyzji polityków, którzy co rusz wprowadzają nowe, nietrafione reformy. Czy jedną z nich jest system e-WUŚ? Długie kolejki do specjalistów, wielomiesięczne oczekiwanie na szczegółowe badanie wiążą się nie tylko z brakiem odpowiednich funduszy, ale również z wadliwym sposobem dystrybucji dostępnych środków. Opinia publiczna niewiele wie o tym drugim aspekcie sprawy, a media szukają winnych kryzysowej sytuacji wśród nieprzestrzegających zaleceń lekarzy pacjentów, nieempatycznych pielęgniarek i lekarzy, dyrektorów placówek, którzy nie mają umiejętności menedżerskich. Politycy prą ku komercjalizacji i prywatyzacji polskich szpitali i ośrodków zdrowia. Czemu to służy, jakie czekają nas konsekwencje takich działań i wreszcie jak uzdrowić system?

W czwartki o godz. 19.00
Terminy najbliższych spotkań: 7.02, 11.04, …

***

KASZEL ARTYSTY
Prowadzenie: Mikołaj Iwański

Od ponad dwóch dekad artyści, szczególnie wizualni, są wykluczeni z systemu ubezpieczeń społecznych. Dotyczy to praktycznie wszystkich osób zajmujących się zawodowo m.in. malarstwem, sztukami wideo, performancem. Nieliczna elita, która odniosła rynkowy sukces, też nie może do końca czuć się bezpiecznie – nikt nie wie jak długo będzie w stanie utrzymać się ze sprzedaży swoich prac. Mitologizowany rynek sztuki nie może być wymówką dla tolerowania tego stanu wykluczenia, gdyż nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa socjalnego nawet przedstawicielom wiodących obszarów świata sztuki.
Czy jest możliwe wyobrażenie sobie sytuacji w której artyści będą mogli podlegać ubezpieczeniu emerytalnemu i zdrowotnemu? Jaka formę powinien mieć dedykowany dla nich system? Czy doczekamy momentu, w którym nie będą bali się zakaszleć w obawie o brak dostępu do publicznej opieki medycznej?

O zarys odpowiedzi na to pytanie poprosiliśmy ekonomistów akademików: prof. Janusza Tomidajewicza, prof. Elżbietę Mączyńską, prof. Jerzego Hausera i prof. Jana Toporowskiego. Pomysły i propozycje ekonomistów weryfikować będą artyści polskiej sceny wizualnej.

Spotkania poprowadzi Mikołaj Iwański – dr ekonomii, absolwent filozofii, zajmujący się na co dzień rynkiem sztuki.

Godz. 19.00
Terminy najbliższych spotkań: 3.04, 16.04, …


***

LEKTURY KRYTYCZNE
Dwa razy w miesiącu
Terminy najbliższych spotkań: wtorek 26.02 godz. 20:00, czwartek 14.03 godz. 19:00

***

Na wszystkie spotkania Uniwersytetu Krytycznego wstęp wolny.
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij