Miasto

Rosja – imperium peryferii

Spotkanie z prof. Małgorzatą Kowalską i Borysem Kagarlickim z okazji polskiej premiery jego książki "Imperium peryferii. Rosja i system światowy". 27 października, godz. 17.00, OKI DOKI art, am i coś tam

W sobotę, 27 października, o godz. 17:00, zapraszamy do klubokawiarni OKI DOKI art, am i coś tam (Nowy Świat 2) na spotkanie z prof. Małgorzatą Kowalską oraz z wybitnym rosyjskim socjologiem Borysem Kagarlickim z okazji polskiej premiery jego książki Imperium peryferii. Rosja i system światowy

Prowadzenie: Michał Sutowski

Tłumaczenie. 

Wstęp wolny.  

Czy Rosja -  największy kraj na świecie  -  rzeczywiście znajduje się na peryferiach międzynarodowej polityki, a o imperialnych aspiracjach państwa decydują tylko jego surowce naturalne: gaz i ropa? Borys Kagarlicki twierdzi, że rosyjski model gospodarczy nabiera kolonialnego charakteru, radzi sobie nie najgorzej, ale nie produkuje dóbr wysoko przetworzonych  -  może poza bronią. Mamy do czynienia z pozornym bogactwem Rosji, lecz z coraz mniej podmiotową pozycją w gospodarce. Część elit nawołuje do modernizacji, do wprowadzania nowych technologii, lecz niewiele w tym kierunku robi. Dlaczego? Bo przestawienie kraju na zupełnie nowe tory nie leży w ich interesie. 

Borys Kagarlicki – rosyjski socjolog, lewicowy działacz polityczny, niegdyś dysydent. Dwukrotnie aresztowany, ze Breżniewa w 1982 i za Jelcyna w 1993. Autor wielu książek, dyrektor Instytutu Badań nad Globalizacją i Ruchami Społecznymi. Jeden z redaktorów lewicowego portalu rabkor.ru.   

O KSIĄŻCE „IMPERIUM PERYFERII. ROSJA I SYSTEM ŚWIATOWY”:

Ambitne ujęcie tysiącletniej historii Rosji. Pasjonująca analiza kształtowania się współczesnego systemu-świata, tak jak zarysowuje go Wallerstein, w którym nic nie dzieje się przypadkiem. Książka obejmuje wszystkie okresy dramatycznego rozwoju Rosji, począwszy od wczesnych osadników, przez średniowieczną zapaść, Iwana Groźnego - „angielskiego cara”, Piotra Wielkiego, Wojnę Krymską, aż po nastanie kapitalizmu, rewolucję i okres sowiecki, a w końcu powrót kapitalizmu po 1991 roku. Imperium peryferii jednych oburzy, innych zafascynuje. W przyszłości powinno stać się klasyką.

Nigdzie w Europie nie kłócą się tak zajadle o historyczne szczegóły, jak w naszym kraju. Oceny Iwana Groźnego, Aleksandra II czy Piotra I nie da się oddzielić od politycznej pozycji danego autora. Wszystkie te postaci i symbole wciąż jeszcze są wśród nas. Mówi się o nich tak, jakby dopiero co wyszły za drzwi. Cały kraj przypomina ogromny dom pełen zjaw, które pod niewidzialną (a czasem widzialną) postacią towarzyszą uczestnikom współczesnych wydarzeń.

fragment książki 

„Wnikliwy, inteligentny i prowokujący obraz społeczeństwa Rosji, dwadzieścia lat po upadku ZSRR. Inspiruje do naprawdę poważnej refleksji, dlatego nie wolno go przeoczyć”.

Immanuel Wallerstein, Yale University

Spotkania z autorem odbędą się również w Gdańsku (25 października) i w Warszawie (26 października).

   OSF 

 Seria debat z Borysem Kagarlickim odbywa się przy wsparciu finansowym Open Society Foundations. 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij