Miasto

Premiera wirtualnej gry

Zapraszamy na pokaz gry o instytucjach publicznych oraz współpracy, połączony z grą miejską "Zagraj w kulturę". 25 maja, piątek, godz. 19.00-21.00, Świetlica KP.

Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” serdecznie zaprasza na premierę wirtualnej gry o instytucjach publicznych oraz współpracy (godz. 21.00), połączoną z grą miejską „Zagraj w kulturę” ( godz. 19.00- 21.00).  Wydarzenie odbędzie sie w piatek, 25 maja w godzinach 19.00 – 22.00. Po spotkaniu odbędzie się Set DJ-ski podczas którego będzie można zwiedzić Świetlicę i zobaczyć przygotowaną wystawę przedstawiającą jej 2,5-letnią działalność.

W ramach projektu Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy” (program Akademii Orange – Otwórz szkołę! Wirtualne lekcje o instytucjach publicznych) dzieci badały różne instytucje publiczne znajdujące się w Cieszynie oraz związki i zależności między nimi. W efekcie powstała edukacyjna gra internetowa opisująca zadania tych instytucji w wymiarze ogólnopolskim.
Gra zawiera około 50-ciu zagadek, dzięki którym dzieci i dorośli będą mogli dowiedzieć się więcej o kulturze i edukacji w Polsce. Poznają, jak działają domy kultury, muzea, ośrodki pomocy społecznej w oparciu o materiały video, rysunki czy animacje przygotowane przez dzieci z Cieszyna. Dodatkową atrakcją są  zagadki przygotowane przez znane osoby związane z kulturą.

W ramach projektu dzieci miały możliwość zbadania w podgrupach, dzięki pomocy studentów Uniwersytetu Śląskiego z Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji oraz Wydziału Artystycznego, konkretnych instytucji miejskich i tego jak one funkcjonują. Brały też udział w cotygodniowych zajęciach warsztatowych, organizowanych przez zespół Świetlicy, które przybliżały im najważniejsze zagadnienia  związane z uczestnictwem w kulturze. Dzieci badały i oceniały dostępność oraz otwartość miejsc kultury i edukacji, poznawały różne sposoby upowszechniania kultury. Dowiedziały się również, wczuwając się w role niepełnosprawnych, dorosłych, dzieci, młodzieży, seniorów czy turystów podczas badania miejsc, na jakie przeszkody mogą napotykać poszczególni obywatele.

Poza zajęciami edukacyjnymi oraz warsztatami, dzieci wzięły udział w cyklu specjalnych spotkań   przeprowadzonych przez osoby związane z działalnością społeczno-kulturalną. Zajęcia przeprowadzili m. in.: Agata Tecl i Martyna Tecl- Reibel z CSW „Kronika” w Bytomiu, Mirosław Filiciak ( medioznawca, adiunkt na SWPS), artystka Joanna Bronisławska (Asi Mina), programiści: Krzysztof Trzewiczek, Maciej Wojnicki i Katarzyna Gugniewicz  oraz reżyser teatralny Wojciech Jakubiec.

W ramach projektu Otwórz szkołę! Wirtualne lekcje o instytucjach publicznych odbyły się również wycieczki, podczas których dzieci uzupełniały swoją wiedzę na temat instytucji publicznych oraz współpracy. Poznały jak w miastach różnej wielkości ( Warszawa, Bielsko-Biała, Ochaby) można rozumieć edukację kulturalną, nie tylko na poziomie instytucjonalnym. W wyniku pracy dzieci z Cieszyna od stycznia 2012r., powstała pierwsza w Polsce gra o instytucjach publicznych i współpracy na licencji CC by.

Projekt finansowany jest ze środków Fundacji Orange w ramach Akademii Orange.

Partnerzy:

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij