Miasto

O możliwości miejskich rewolucji – spotkanie z Krzysztofem Nawratkiem

29 października, poniedziałek, godz. 18.00, Świetlica KP w Łodzi.

nawratekWokół książki Dziury w całym. Wstęp do miejskich rewolucji będą rozmawiać Krzysztof Nawratek – autor i Agata Zysiak – Topografie, UŁ
29 października, poniedziałek, g. 18.00, Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro)

Są miasta — place zabaw, jak Dubaj. Są miasta kreatywne, jak Berlin. Są miasta apolityczne, jak Las Vegas. Są miasta, które się kurczą, jak Detroit czy Łódź. I takie, które rosną, jak miasta w Afryce. Ale czy miasta mają w ogóle jakąś przyszłość?

Krzysztof Nawratek uważa, że miasto to jedno wielkie kłamstwo. Bo wcale nie jest już potrzebne — to nie ono współcześnie jest głównym ośrodkiem produkcji przemysłowej, a odkąd mamy internet, to nie tu powstają języki i kody kultury. Miasto oczywiście wciąż posiada resztki atrybutów, które uzasadniały jego istnienie w przeszłości, wciąż jest tu jakiś przemysł, handel, instytucje władzy i wiedzy. To jednak tylko pozostałości. Ślady minionej świetności. Minionego sensu — pisze w swojej nowej książce.

I wcale nie chodzi tu o jakąś antymiejską fobię. Chodzi o to, żeby na nowo wymyślić sens istnienia miasta. Nowe, jeszcze lepsze kłamstwo. A do tego potrzeba miejskiej rewolucji, prawdziwej miejskiej zmiany.

Prace Krzysztofa Nawratka należą obok publikacji Davida Harveya do najciekawszych krytycznych analiz współczesnych miast i miejskości. Dziury w całym. Wstęp do miejskich rewolucji to lektura nie tylko dla architektów, socjologów, polityków, ale głównie dla mieszkańców miast, często zatroskanych o swój los
.
Bohdan Jałowiecki (socjolog miasta, Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego)

Ta książka jest potrzebna twórcom, animatorom, organizatorom ruchów miejskich w Polsce, komentatorom i analitykom. Jest ona bezcenna dla dyskusji o programie ruchów miejskich.
Lech Mergler (współtwórca i lider Stowarzyszenia My-Poznaniacy, współorganizator Kongresu Ruchów Miejskich)

O AUTORZE

Krzysztof Nawratek (1970) — architekt i urbanista, wykładowca School of Architecture, Design and Environment w Plymouth, autor książki Miasto jako idea polityczna (2008).

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij