Miasto

Klub Filmowy LGBT | „Vocuus” i „Kisieland”

Pokaz filmów „Vocuus” i „Kisieland” oraz spotkanie z twórcami i dyskusja prowadzona przez Mariusza Kurca i Bartosza Żurawieckiego.

Uniwersytet Krytyczny | Klub Filmowy LGBT | „Vocuus” i „Kisieland”


Prowadzenie: Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki 

25 lutego, poniedziałek, godz. 19.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa 

Tym razem w Klubie Filmowym LGBT pokażemy dwa filmy krótkometrażowe. 

„Vocuus” to fabuła w reżyserii Patryka Jurka. Po śmierci żony Paweł – w tej roli Maciej Stuhr – zostaje z kilkuletnią córką sam. Zagubiona dziewczynka i załamany mężczyzna w niekonwencjonalny sposób układają na nowo swe relacje. Pomocne okazują się… ubrania zmarłej żony/mamy. W oryginalny, niebanalny sposób ”Vocuus” stawia pytania o płciowość, jej normy i funkcje. W rolach drugoplanowych m.in. Maria Gładkowska i Marta Żmuda-Trzebiatowska. Film zdobył nagrody za „odkrywczy pomysł, znakomitą realizację, odważne aktorstwo i najlepiej opowiedzianą historię” na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Amatorskich i Niezależnych „Offeliada” w Gnieźnie w 2012 r. Trwa 18 minut.
Po seansie zapraszamy na spotkanie z reżyserem Patrykiem Jurkiem oraz scenarzystką Agatą Rudniewską

„Kisieland” to film dokumentalny w reżyserii Karola Radziszewskiego o trójmiejskim działaczu gejowskim Ryszardzie Kisielu. Na przełomie lat 80. i 90. Kisiel był redaktorem naczelnym magazynu gejowskiego „Filo”, ale „Kisieland” skupia się na innej jego pasji: fotografii. Film odkrywa serię homoerotycznych slajdów zrobionych przez Kisiela i jego przyjaciół w połowie lat 80. Działacz opowiada o kulisach ich powstania, o akcji „Hiacynt”, a także uczestniczy w zainscenizowaniu na nowo sesji foto sprzed lat – z nowym modelem oraz przy udziale Karola Radziszewskiego. Film trwa 30 minut.
Po seansie zapraszamy na spotkanie z Karolem Radziszewskim, który opowie o realizacji filmu i pokaże niepublikowane nigdy wcześniej slajdy Kisiela.

Wstęp wolny.
 

Klub Filmowy LGBT w ramach Uniwersytetu Krytycznego to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w ‘regularnej’ dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu – Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki – zapraszają na dyskusję wokół filmu. 

Mariusz Kurc – redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” – zbioru wywiadów z „Repliki”. 

Bartosz Żurawiecki – krytyk filmowy, publicysta i pisarz. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” oraz „Ja czyli 66 moich miłości”, „Nieobecni” czy zbioru nowel dramatycznych „Erotica Alla Polacca”. 

Terminy kolejnych spotkań:
25.03: Kim jest Kim (reż. Remigiusz Szeląg; Polska, 2013). Po seansie spotkanie z Kim Lee i Kingą Dunin.
29.04: Nazywaj mnie Kuchu (Call Me Kuchu; reż. Katherine Fairfax Wright, Malika Zouhali-Worrall; Uganda, USA, 2012). Po seansie spotkanie z Wilsonem Sekiziviyu.
27.05: Bogowie i potwory (Gods and Monsters; reż. Bill Condon; Wielka Brytania, USA, 1998)

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2011-2013” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

UM  
 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij