Miasto

„Czarna księga polskich artystów” w CSW Kronika

W ramach „NOCY W KRONICE zamiast w muzeach” debata z udziałem Katarzyny Górnej, Mikołaja Iwańskiego, Rafała Jakubowicza, Wiktorii Kozioł, Stanisława Rukszy, Łukasza Surowca.

16 maja, piątek, godz. 19.00, CSW Kronika, Rynek 26, Bytom

Skoordynowany przez Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej w maju 2012 roku strajk w obronie praw socjalnych artystów pod hasłem „Dzień bez sztuki” (w geście solidarności na jeden dzień zamknęły się galerie i muzea w całej Polsce) zainicjował dyskusję o zawodzie artysty i skrystalizował grupę tych, którzy postanowili walczyć o swoje prawa. Wydana wówczas gazeta strajkowa pisała o artystach tak: „nie mając stałego zatrudnienia, z trudem wiążą koniec z końcem. Pracują dużo, zarabiają słabo i nieregularnie. Stają się też pierwszymi ofiarami cięć budżetowych w instytucjach kultury i niekorzystnych zmian na rynku pracy. Artyści nie są biznesmenami, nie tworzą z myślą o zysku. Niektóre dzieła, często te najważniejsze dla społeczeństwa, nawet nie nadają się do sprzedaży. A wielu twórców, także tych, którzy już weszli na karty encyklopedii, pozostaje poza systemem ubezpieczeń emerytalnych i zdrowotnych”.

CZARNA KSIĘGA POLSKICH ARTYSTÓW, przygotowana przez środowisko skupione wokół Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej, ukazuje sformułowaną z perspektywy samych artystów wizję tego, jak powinna być wspierana sztuka współczesna. Pokazuje również jak przebiega walka polskich artystów o poprawę ich statusu i jak ten proces wpisuje się w wieloletnie działania artystów ze wszystkich krajów Unii Europejskiej, Kanady czy USA.

CZARNA KSIĘGA pokazuje różnice między popularnym postrzeganiem artysty i aktu twórczego a rzeczywistością, w której tworzą artyści. Opisuje też związki między polityką kulturalną a problemami zwykłych robotników sztuki – artystów i innych twórców kultury. Rozlicza się z szeregiem mitów towarzyszących pracy twórczej. To swoisty podręcznik, który definiuje, czym jest status artysty, daje artystom do ręki konkretne argumenty do walki o swoje prawa, a politykom i decydentom wiedzę na temat współczesnej kultury.

Katarzyna Górnaartystka wizualna, współorganizatorka Strajku Artystów w 2012r. Współzałożycielka Komisji Środowiskowej „Pracownicy Sztuki”. Członkini grupy współpracującej z MPiPS ds. ubezpieczeń dla twórców.

Mikołaj Iwańskidr ekonomii, absolwent filozofii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Krytyk sztuki, członek AICA, zajmuje się badaniem polskiego rynku sztuki.

Rafał Jakubowiczartysta wizualny, krytyk sztuki. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu (Uniwersytet Artystyczny), gdzie obecnie prowadzi pracownię Sztuka w Przestrzeni Społecznej.

Wiktoria Koziołdoktorantka historii sztuki i psycholożka. Asystowała przy kuratorowaniu wystaw i prowadziła dyskusje o sztuce. Na co dzień prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Stanisław Rukszahistoryk sztuki, kurator wystaw, dyrektor programowy CSW Kronika.

Łukasz Surowiecartysta interdyscyplinarny, rzeźbiarz, performer, twórca filmów wideo, autor akcji w przestrzeni publicznej.

Podczas spotkania książka do nabycia w cenie promocyjnej.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij