Kraj

Majmurek: Chciałbym, żeby na politycznej liście przebojów znalazło się coś innego

Sejm

Tą piosenkę znamy od 8 lat.

Gościem środowej Debaty poranka Polskiego Radia 24 był Jakub Majmurek. Publicyści rozmawiali o spotkaniu ministrów europejskich ds. unijnych i ewentualnych sankcjach wobec Polski, o kolejnym wezwaniu Donalda Tuska na przesłuchanie w sprawie katastrofy smoleńskiej.

Sankcje są opcją atomową

Jednym z tematów dyskusji publicystów była kwestia sankcji wobec Polski i procedury kontroli praworządności. Jakub Majmurek mówił: „To spotkanie ministrów europejskich ds. unijnych dodaje nowy wymiar do krytyki Polski, która od dawna jest artykułowana w Unii Europejskiej. Do tej pory Komisja Europejska, Parlament Europejski były tymi miejscami, tymi instytucjami, gdzie ta krytyka się toczyła, a przedstawiciele rządów narodowych do tej pory w tej krytyce byli jednak raczej wstrzemięźliwi. Widać bardzo wyraźnie, że Polska na tym spotkaniu była w bardzo dużej izolacji, właściwie broniły nas tylko Węgry. Za to najważniejsze kraje Unii – Niemcy, Francja, Włochy, Szwecja, a więc najważniejszy kraj spoza strefy euro, czyli taki, który powinien być nami bliski – były tymi, które krytykowały nas najbardziej intensywnie. To pokazuje stopień izolacji rządu polskiego w Unii Europejskiej. Czemu ma to służyć? Przywódcy europejscy chcą wywrzeć nacisk na rząd Beaty Szydło, na Jarosława Kaczyńskiego, by z tej ścieżki, którą dzisiaj podąża w kwestii praworządności, w kwestii Trybunału Konstytucyjnego czy w kwestii reformy sądownictwa planowanej przez ministra Ziobrę, która także budzi bardzo duży niepokój w Unii Europejskiej, żeby z tej ścieżki po prostu zszedł. Sankcje są tutaj opcją atomową, ale opcja atomowa ma to do siebie, że gdzieś wisi w powietrzu, jest mało prawdopodobna, ale chodzi o to, żeby do tej opcji nie musiało dojść.”

Religię smoleńską czas oddzielić od państwa

Donald Tusk wezwany do prokuratury

W programie rozmawiano też o ponownym wezwaniu Donalda Tuska przez prokuraturę na 5 lipca. Z oświadczenia Rzecznika Prokuratury Krajowej wynika, że były premier będzie zeznawał jako świadek w sprawie związanej z katastrofą smoleńską. Jakub Majmurek stwierdził: „Mogę się zgodzić, że jest wiele politycznych zarzutów, które można postawić rządowi PO, po tym jak radził sobie w sytuacji po katastrofie, sytuacji nadzwyczajnej, w której każdy rząd poradziłby sobie mniej lub bardziej źle. Na taką sytuacje niemożliwym jest zareagować dobrze.” Dodawał: „Czym innym jest odpowiedzialność polityczna jaką ponosi Platforma Obywatelska, a zupełnie inną kwestią jest to czy rzeczywiście doszło do przekroczenia prawa”.

Znamy tą piosenkę od 8 lat

Pod koniec dyskusji Jakub Majmurek wyraźnie się zmartwił mówiąc o konsekwencjach, jakie mogą przynieść obecne stosunki między byłym premierem, a dzisiejszym rządem i ponowne spory wokół katastrofy smoleńskiej. „Znamy tą piosenkę od 8 lat, bardzo bym chciał, żeby na politycznej liście przebojów znalazło się w końcu coś innego, niestety, obecnie jest to najlepszy układ dla obu największych obozów politycznych w Polsce”.

Opracował: Wiktor Sudyka. Źródło: Polskie Radio

Komentarze

System komentarzy niedostępny w trybie prywatnym przeglądarki.