Kraj

Kolejna blokada w Puszczy Białowieskiej [zdjęcia i film]

29 czerwca odbyła się kolejna, szósta już, blokada ciężkiego sprzętu prowadzącego wycinkę na terenie Puszczy Białowieskiej.

Aktywiści i aktywistki związani z Fundacją Dzika Polska i Obozem dla Puszczy około południa zablokowali pracę harwestera w pobliżu rezerwatu Starzyna. – Obecność harwesterów jest jednym z powodów, dla których rozpoczął się protest i blokada w puszczy. To sprzęt tak wydajny, że każdy ich przestój to znaczna liczba ocalonych drzew, a tym samym i zwierząt. Jedna taka maszyna może ściąć ponad 150 drzew dziennie. To tyle, ile zespół pracowników leśnych wycina przez miesiąc – mówił na naszych łamach Przemysław Chylarecki z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN.

Nie tnijcie puszczy! [rozmowa i zdjęcia]

Ze względu na burze pokojowy protest zakończył się o godz. 15. Jak poinformowała Fundacja Dzika Polska, harwester zakończył pracę tego dnia. Wszyscy uczestnicy blokady zostali spisani przez Straż Leśną.

Zobacz, jak aktywiści i aktywistki blokują harwester (film: Jaś Kapela):

blokada-wycinki29.06.2017
Fot. M. Klemens / Fundacja Dzika Polska

Obrona Puszczy Białowieskiej to nie tylko blokady wycinki. Organizacje zaangażowane w protest na różne sposoby próbują zwrócić uwagę na dewastujące puszczę działania Lasów Państwowych. W połowie czerwca podczas czterodniowego Weekendu dla Puszczy odbył się szereg wydarzeń pozwalających lepiej poznać piękno tego naturalnego lasu i szkody, jakie powoduje obecna wycinka. W spacerze-manifestacji, która 17 czerwca przeszła przez zamkniętą część lasu, wzięło udział ponad 750 osób z całej Polski.

Obrona puszczy to nie tylko blokady wycinki [zdjęcia]

W całym kraju odbywają się też demonstracje w obronie Puszczy Białowieskiej. W warszawskiej, która przeszła ulicami miasta 23 czerwca, wzięło udział ponad 3 tys. osób, a wiceminister środowiska przekazał uczestnikom… cukierki od Jana Szyszki. 4 lipca w Krakowie odbędzie się manifestacja pod hasłem „Nasza Puszcza jest Światowa. UNESCO powstrzymaj wycinkę!” towarzysząca szczytowi UNESCO, na którym dyskutowana będzie m.in. sprawa Puszczy, Światowego Dziedzictwa UNESCO. Aktywiści i aktywistki tworzące Obóz dla Puszczy przygotowali krótką instrukcję pokazującą, co jeszcze można zrobić dla puszczy, nie będąc na miejscu.

Jak możemy działać dla Puszczy Białowieskiej spoza puszczy?

Skondensowaną wiedzę na temat tego, co dzieje się obecnie w Puszczy Białowieskiej – i czy zagraża jej kornik, czy wycinka – znajdziecie w ulotce przygotowanej przez naukowców: dr. hab. Rafała Kowalczyka (Instytut Badania Ssaków PAN), prof. Piotra Tryjanowskiego (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) i dr. Michała Żmihorskiego (Uniwersytet Rolniczy w Uppsali i Instytut Ochrony Przyrody PAN).

Nie tnijcie puszczy! [rozmowa i zdjęcia]

*
„Puszcza umiera!”  – pisała Simona Kossak we wstępie do swoje książki „Saga Puszczy Białowieskiej”, której pierwsze wydanie ukazało się w 2001 roku. Od czasu powstania tego tekstu zrobiono wiele, by powstrzymać umieranie Puszczy Białowieskiej: obecnie puszcza w całości – nie tylko Białowieski Park Narodowy – jest obszarem unijnej sieci Natura 2000, a także obiektem światowego dziedzictwa UNESCO. Jednak proces ochrony puszczy został zatrzymany jesienią 2015 roku, kiedy to powstał plan zwiększenia dopuszczalnych limitów pozyskania drewna w Nadleśnictwa Białowieża. Od tego czasu trwają protesty naukowców i organizacji ekologicznych przeciwko niszczeniu tego unikatowego naturalnego lasu. Mimo protestów i interwencji międzynarodowych proces dewastacji puszczy postępuje. Od kilku miesięcy prowadzona jest wycinka za pomocą ciężkiego sprzętu. Kolejne etapy tej walki relacjonujemy na stronie Krytyki Politycznej.

Aktualne informacje na temat tego, co dzieje się w Puszczy Białowieskiej, znajdziecie m.in. na fejsbukowych stronach Obrońcy Puszczy oraz Obóz dla Puszczy.

Zenon Kruczyński: Za całe zło, które czynimy przyrodzie, trzeba będzie w końcu zapłacić

Przyjedźcie do puszczy! Moc wrażeń gwarantowana

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij