Kraj

Jak możemy działać dla Puszczy Białowieskiej spoza puszczy?

Publikujemy instrukcję przygotowaną w Obozie dla Puszczy.

29 czerwca aktywiści i aktywistki po raz szósty zablokowali pracę ciężkiego sprzętu dewastującego Puszczę Białowieską. Ale obrona puszczy to nie tylko blokady wycinki i działania na miejscu. 4 lipca w Krakowie odbędzie się manifestacja pod hasłem „Nasza Puszcza jest Światowa. UNESCO powstrzymaj wycinkę!”, która towarzyszyć będzie szczytowi UNESCO. Co jeszcze można zrobić, by bronić ten unikatowy, naturalny las? Publikujemy instrukcję przygotowaną w Obozie dla Puszczy.

Obrona puszczy to nie tylko blokady wycinki [zdjęcia]

1. Puszczański FAQ (linki: wersja krótsza internetowa + wersja dłuższa do druku)

Cel? Wiedza o Puszczy w pigułce, czyli odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Żeby poczuć się mocniej w dyskusji i zweryfikować argumenty Lasów Państwowych.

Jak? do rozpowszechniania w internecie, do drukowania i rozdawania – na spotkaniach, demonstracjach, w pracy, w kawiarni itd.

2. Obrazki obozowe (link do galerii uzupełnianej na bieżąco)

Cel? Trochę merytoryczne, trochę śmieszne (oby!) materiały zwracające uwagę na główne wątki walki o Puszczę.

Jak? Do upowszechniania w internecie, ale przede wszystkim do wykorzystania w realu: jako naklejki, plakaty, element ulotek. Jeśli możecie, dodawajcie na materiałach adres fb.com/dlapuszczy

3. Wnioski do Nadleśnictw o dostęp do informacji (linki: Browsk i Hajnówka)

Cel? Uzyskać wiedzę o planach i podstawach prawnych wycinki oraz uzmysłowić skalę oddolnej mobilizacji w sprawie Puszczy.

Jak? Postępujmy zgodnie z poniższą instrukcją!

1. ściągnij i wypełnij gotowe wzory wniosków, wpisując swoje imię i nazwisko, adres do korespondencji, e-mail, nr telefonu, oraz podpisz się
2. zrób zdjęcie wypełnionego wniosku, zakrywając dane, których nie chcesz ujawniać, i podziel się nim w mediach społecznościowych, używając #dlapuszczy oraz #kochampuszcze i zachęcając innych do przyłączenia się
3. wyślij wnioski listem poleconym, zachowując potwierdzenie nadania
4. czekaj na odpowiedź nadleśnictw – mają na to miesiąc

Nie tnijcie puszczy! [rozmowa i zdjęcia]

4. Międzynarodowe wezwanie do działania (linki do różnych wersji językowych: EN + FR + DE + ES)

Cel? Światowe dziedzictwo służy całemu światu, więc niech świat wie o naszej walce! A najlepiej – niech się włączy. Przyjeżdżając, wspierając finansowo, czy biorąc udział w międzynarodowym tygodniu solidarności z Puszczą, tj. 2-9 lipca, w czasie szczytu UNESCO w Krakowie.

Jak? Mamy info dla zagranicy w kilku językach. Publikujcie, rozsyłajcie, namawiajcie zagranicznych znajomych do zorganizowania akcji w ramach tygodnia solidarności!

5. Inne akcje

* Lokalne petycje ws. Puszczy (przykład z Warszawy) oraz zachęta do podpisywania petycji ogólnopolskiej (kochampuszcze.pl)

* Spotkania informacyjne o aktualnej sytuacji w Puszczy (przykład z Białegostoku)

* Pikiety, demonstracje, koncerty, akcje ulotkowe i plakatowe

*Kontakty z mediami polskimi i zagranicznymi – niech zainteresują się Puszczą!

Zenon Kruczyński: Za całe zło, które czynimy przyrodzie, trzeba będzie w końcu zapłacić

*
„Puszcza umiera!”  – pisała Simona Kossak we wstępie do swoje książki „Saga Puszczy Białowieskiej”, której pierwsze wydanie ukazało się w 2001 roku. Od czasu powstania tego tekstu zrobiono wiele, by powstrzymać umieranie Puszczy Białowieskiej: obecnie puszcza w całości – nie tylko Białowieski Park Narodowy – jest obszarem unijnej sieci Natura 2000, a także obiektem światowego dziedzictwa UNESCO. Jednak proces ochrony puszczy został zatrzymany jesienią 2015 roku, kiedy to powstał plan zwiększenia dopuszczalnych limitów pozyskania drewna w Nadleśnictwa Białowieża. Od tego czasu trwają protesty naukowców i organizacji ekologicznych przeciwko niszczeniu tego unikatowego naturalnego lasu. Mimo protestów i interwencji międzynarodowych proces dewastacji puszczy postępuje. Od kilku miesięcy prowadzona jest wycinka za pomocą ciężkiego sprzętu. Kolejne etapy tej walki relacjonujemy na stronie Krytyki Politycznej.

Aktualne informacje na temat tego, co dzieje się w Puszczy Białowieskiej, znajdziecie m.in. na fejsbukowych stronach Obrońcy Puszczy oraz Obóz dla Puszczy.

Przyjedźcie do puszczy! Moc wrażeń gwarantowana

Korniki zjadają świerki. Puszcza nie z takimi rzeczami sobie radziła

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij