Fotorelacje, Kraj

Fotograficzne podsumowanie roku 2017 w Krytyce Politycznej

W roku 2017 byliśmy na protestach w Polsce i Europie, na spacerach, dyskutowaliśmy, robiliśmy badania społeczne. Podsumowanie roku w fotografiach Jakuba Szafrańskiego.

Głodowka-dobrzen-wielki-opole-featured

Głodówka w Dobrzeniu Wielkim. Jednym z uczestników jest Michał Pytlik z Krytyki Politycznej. Głównym winowajcą i pomysłodawcą niesprawiedliwego zagarnięcia terenów okolicznych gmin przez miasto Opole jest zdaniem protestujących Patryk Jaki, poseł, przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.

***

W marcu nie słabną protesty kobiet przeciwko próbom całkowitego zakazania aborcji w Polsce. Na zdjęciu demonstracja w Lublinie.

***

Maj. Oblężenie i napaści środowisk ultrakatolickich oraz narodowych na Teatr Powszechny w Warszawie spowodowane inscenizacją Klątwy Stanisława Wyspiańskiego.

***


Wiosną zespół Krytyki dwukrotnie odwiedza ekologów z Obozu dla Puszczy i relacjonuje konflikt aktywistów ze Strażą Leśną i ministrem środowiska Janem Szyszko.

***

Czerwiec to kolejne obchody rocznicy Rewolucji 1905 roku w Łodzi.

***

Obchody 15. urodzin Krytyki Politycznej. Świętujemy wydanie 45 numeru pisma.

***

Wizyta Donalda Trumpa w Warszawie.

***

Protesty na szczycie G20 w Hamburgu, 2017 rok Fot. Jakub Szafrański

Lipiec. Relacjonujemy protesty przeciwko szczytowi G20 w Hamburgu.

Dziemianowicz-Bąk: W telewizji pokazali zamieszki? Pomówmy o tym, o co toczył się spór w Hamburgu

***

Obywatele RP przeciwstawiający się organizacji tak zwanych miesięcznic smoleńskich na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie są coraz częściej zatrzymywani i karani mandatami przez policję. Stale rośnie liczba funkcjonariuszy zabezpieczających cykliczny pochód zwolenników PiS, a tym samym rosną publiczne koszty imprezy.

***

Fot. Jakub Szafrański

Ogromne, ogólnopolskie protesty przeciwko forsowanym przez Prawo i Sprawiedliwość zmianom w sądownictwie. Demonstracje odbywają się codziennie przez tydzień.

***

Budynki parlamentu przy ulicy Wiejskiej odgrodzone zostają policyjnymi barierami, nowym symbolem relacji rządu z wyborcami. Demonstranci uczą się biernego oporu.

***


Wciąż trwa ubiegłoroczny kryzys konstytucyjny wywołany odmową publikacji wyroku Sądu Najwyższego przez Beatę Szydło. Wydarzenia w Polsce są szeroko komentowane na świecie. Na zdjęciu dyskusja Sławomira Sierakowskiego z Marci Shore i Timothym Snyderem.

***

Młodzi faszyści i narodowcy są częściej niż kiedykolwiek widoczni na polskich ulicach. Bojówkarze ONR i Młodzieży Wszechpolskiej atakują demonstracje KOD i Partii Razem, a organizowany przez nich samych marsz 11 listopada jest festiwalem rasistowskiej i homofobicznej nienawiści. Na zdjęciu rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

***

Ponad 140 osób z 20 krajów przyjechało na zorganizowany przez nas zjazd przyjaciół Krytyki Politycznej Central and East European Agora 2017

Fotorelacja: Central and East European Agora 2017

***

Związek Nauczycielstwa Polskiego protestuje przeciwko wprowadzonej przez PiS reformie edukacji.

***

Referendum w Katalonii

Relacjonujemy referendum niepodległościowe w Barcelonie, które poprzez brutalną reakcję hiszpańskiej policji wywołało jeden z najpoważniejszych, tegorocznych kryzysów w Unii Europejskiej.

***

Strajk głodowy lekarzy rezydentów. Październik 2017. Fot. Jakub Szafrański.

Ogólnopolski strajk głodowy lekarzy­rezydentów.

„Protestuję, bo to jedyna droga, żeby sytuacja w służbie zdrowia się poprawiła”

***

Spacer akustyczny po FSO

Spacer akustyczny po terenach dawnej Fabryki Samochodów Osobowych FSO na Żeraniu.

Fabryka Sensów Osobistych przywraca społeczną historię FSO

***

Fot. Dawid Krawczyk
Fot. Dawid Krawczyk

Nasz reporter Dawid Krawczyk w USA.

Jak nie strzelałem do Kim Dzong Una, czyli witamy w Atlancie!

***

Anna Cieplak

Książka Anny Cieplak ze świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie zdobywa niemal wszystkie najważniejsze nagrody dla debiutujących autorów i autorek.

***

Maciej Gdula przedstawia wyniki swoich badań na seminarium badawczym Instytutu Studiów Zaawansowanych.

***

Międzynarodowa akcja #metoo ujawnia dramatyczną skalę molestowania seksualnego w firmach i instytucjach. Na zdjęciu demonstracja anty­przemocowa w Lublinie.

Rok 2017 w Krytyce Politycznej

czytaj także

Rok 2017 w Krytyce Politycznej

Krytyka Polityczna

Komentarze

Uzupełnij wszystkie pola w formularzu.
Z dużego miasta

Miło było, ale się skończyło. Ja się żegnam. Lektura tego portalu tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że my, realnie istniejący przedstawiciele mniejszości, jesteśmy środowiskom lewicowym potrzebni tylko do wycierania sobie ust i do momentu, dopóki na nich głosujemy. Dla was jesteśmy tylko maskotkami, ale życie to nie zabawa w piaskownicy i nie siedzenie przed kompem. Do widzenia.

Jak każda instytucja, Kościół potrzebuje krytyki. Ale spot przedstawiający Jezusa jako osobę mało poważną nie wywołał dyskusji o stosunku katolików do spraw ważnych dla Krytyki Politycznej, ale dyskusję o granicach w debacie publicznej. Nie spełnił więc swoich celów, więc czym tu się chwalić? Chyba że celem Krytyki było obrażanie. Świadczyć by mogła o tym radocha z jaką redakcja wyraża satysfakcję z tego, że udało się kogoś wkurzyć, ale ja sądzę inaczej - redakcja sama wie, że wyszło głupio (Kościół niekoniecznie, ale sam Jezus budzi co najmniej życzliwe zainteresowanie, że wspomnę Magdalenę Środę czy Kingę Dunin) i próbuje teraz zneutralizować zły smak łykiem coli umieszczając incydent ze spotem wśród sukcesów Krytyki 2017 zamiast skorzystać z okazji i w tej sprawie siedzieć cicho.
Skoro się odezwałem, to nie chcę by pozostało wrażenie że przez pryzmat tego niefortunnego wyczynu krytycznie oceniam cały rok. Tu znajduje się więcej niż przeciętnie tekstów dających do myślenia, w tym takich, z które inspirując sprzeciw też dużo dają czytelnikowi. Są tu też teksty o sprawach, o których bym się skądinąd nie dowiedział, więc dlatego lubię tu stale zaglądać. Dzięki,

Dzięki, że jesteście! Życzę mnóstwa sił do dalszej pracy i nowych darczyńców-przyjaciół. Onward and upward!

Wszystkiego najlepszego! Wymieniacie listę swoich dokonań i zasług i bardzo słusznie.
Wam nie wypada, więc ja uzupełnię listę waszych zasług. Wprawdzie nie o to co było, a o to czego nie było. A nie było tekstów Cezarego Michalskiego i Agaty Bielik Ronson.Dziękujemy.

Brakuje w Krytyce Politycznych tekstów na serio, które wychodzą z własnego lewicowego środowiska, nie są kolejną kopią, czy przedrukiem rozważań zachodnich intelektualistów, a odpowiadałyby na obecne pytania - quo vadis polska lewico ?
Prosiłoby się by podjąć choćby temat co i kto będzie podstawą polskiej lewicy Razem czy SLD - iść do wyborów w koalicji z PO, Nowoczesną, czy osobno i co każdy z tych wyborów oznacza.
Prosiłoby się o wyjście z pewnych dogmatów w tematach o uchodźcach, gdzie tekst lorda Skidelsky'ego był jedynym sensownym, który jednak nie spowodował uznaniem oczywistych faktów i nie płynął na linię redakcji.

Wszystkiego najlepszego!
Wymieniacie listę swoich dokonań i osiągnięć po reorganizacji i bardzo słusznie. Wam nie wypada, więc ja uzupełnię listę waszych zasług. Wprawdzie nie będzie to, co w KP było, a to czego nie było. A nie było tekstów Cezarego Michalskiego i Agaty Bielik Robson. Dziękujemy.

Oj nie ładnie, nie ładnie. Cenzura działa i usuwa niepoprawne treści. Zupełnie jak w systemach totalitarnych.... Nie oduczysz psa starych sztuczek!!