Gospodarka

„Dług” Davida Graebera i „Nierówności” Anthony’ego Atkinsona z I i II nagrodą Economicus 2018

Kapitule Economicusa dziękujemy za docenienie wysiłku autorów, tłumaczy i wydawcy.

Wydawnictwo Krytyki Politycznej rozbiło bank! Bank nagród. Niezmiernie miło nam poinformować, że Dług. Pierwsze pięć tysięcy lat Davida Grabera oraz Nierówności Anthony’ego Atkinsona otrzymały I oraz II nagrodę w konkursie Economicus 2018. „Dziennik Gazeta Prawna” już po raz ósmy wyróżnił najlepsze książki ekonomiczno-biznesowe na polskim rynku – nasze wydawnictwo uhonorowano w kategorii „Najlepsze tłumaczenie zagranicznej książki ekonomiczno-biznesowej”.

Zwycięski Dług w tłumaczeniu Bartosza Kuźniarza kapituła doceniła jako dzieło, które „od samego początku jednych fascynowało, a innych przytłaczało (…) intensywnością opowieści i encyklopedycznym bogactwem faktów, dobrze wyrażanymi pełnym tytułem: Dług. Pierwsze pięć tysięcy lat”, wskazując również na związany z momentem jej publikacji, tj. kulminacją kryzysu zadłużeniowego, „wybuchowy polityczny przekaz książki”. Rafał Woś określił pracę Graebera mianem „klasyki” i „bez wątpienia jedną z najważniejszych książek objaśniających na nowo świat ekonomii po krachu neoliberalizmu”.

Drugie miejsce wśród tłumaczeń zajęła z kolei książka Anthony B. Atkinsona Nierówności. Co da się zrobić? w przekładzie Macieja Ratajczaka i Macieja Szlindera. Pracę określono mianem „naukowego testamentu” tego spośród „pierwszych ekonomistów, którzy pokazywali, że liczy się nie tylko rozmiar ciastka (jak zwiększać PKB), lecz także sposób dzielenia narodowego bogactwa”. Doceniono praktyczny wymiar dzieła, gdyż „proponowane przez niego kroki mają tę zaletę, że można je stosować łącznie, lecz też spośród nich wybierać. Nierówności… Atkinsona są więc gotowym podręcznikiem dla decydentów politycznych i ekonomicznych, dla których temat nierówności jest istotny. Wszystko zostało tu podane na talerzu”.

Kapitule Economicusa serdecznie dziękujemy za docenienie wysiłku autorów, tłumaczy i wydawcy. Nie pozostaje nam w tej sytuacji nic innego niż zadeklarować, niczym koń z powieści Orwella, że „będziemy pracować jeszcze więcej”!

Dług. O doświadczeniu moralnego zamętu

czytaj także

Nierówności. Jaka droga przed nami? Co z nimi począć?

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij