Agnieszka Wiśniewska

Ulica i zagranica [fotorelacja z protestów w obronie Sądu Najwyższego]

sąd-najwyższy

I znów spotykamy się na ulicach. Znów pod sądami. W Warszawie pod Sądem Najwyższym, o którego niezależność toczy się walka. Pod sądami w innych miastach.

I znów spotykamy się na ulicach. Znów pod sądami. W Warszawie pod Sądem Najwyższym, o którego niezależność toczy się walka. Pod sądami w innych miastach.

Kulminacja protestu nastąpiła w poniedziałek wieczorem i wtorek rano. To moment wejścia w życie ustawy o Sądzie Najwyższym, ustawy, która obniża wiek emerytalny sędziów i w ten sposób próbuje m.in. pozbyć się ze stanowiska I Prezes Sądu Najwyższego. Ta nie odpuszcza. Dziś prof. Małgorzata Gersdorf przyszła normalnie do pracy.

Środowisko prawnicze ramię w ramię ze społeczeństwem

czytaj także

Kiedy wydaje się, że energia społeczna słabnie i kolejne protesty są coraz mniej liczne, zawsze wydarza się coś, co jednak nas mobilizuje. Ja sama w poniedziałek poszłam pod Sejm wykrzyczeć wkurzenie na pomysły zaostrzania przepisów ustawy o aborcji (na razie udało się te pomysły zatrzymać), potem pomagałam w malowaniu transparentów na protest przeciwko Ustawie 2.0 Gowina (na razie nie udało się jej zatrzymać), a wieczorem byłam pod Sądem Najwyższym.

wolne-sądy-lipiec wolne-sądy-lipiec

Pod SN w poniedziałek obok transparentów mówiących o obronie wolnych sądów widać było wielki baner Warszawskiego Strajku Kobiet. Bardzo mnie to ucieszyło – mam wrażenie, że po ponad dwóch latach wychodzenia na ulice trochę więcej się o sobie dowiadujemy, poznajemy się wzajemnie i wspieramy. Wszystkie te protesty tworzą swoje symbole – i tym razem ta symbolika się miesza i uzupełnia. Ktoś ma w ręku biała różę, ktoś plakat „KonsTYtucJA”, ktoś jeszcze – światełka.

wolne-sądy-lipiec wolne-sądy-lipiec wolne-sądy-lipiec

Na protestach już od roku są z nami przedstawiciele środowiska prawniczego. Tłumaczą zawiłości zmian prawnych, jakie chce wprowadzać PiS. Spokojnie i rzeczowo. Tłum dziękuje prawnikom i prawniczkom sprzeciwiającym się niszczeniu niezależności sądownictwa. W tych podziękowaniach słychać też nadzieję, że kiedy to wszystko się skończy, środowisko prawnicze stanie na wysokości zadania i nadal będzie otwarte na głos społeczeństwa, które je wsparło.

wolne-sądy-lipiec-monika-płatek wolne-sądy-lipiec wolne-sądy-lipiec

Protesty mają sens. Warto reagować, warto naciskać – tak jak naciskaliśmy teraz na Sejm w sprawie ustawy antyaborcyjnej, jak rok temu na prezydenta, jak przy okazji ustawy o Sądzie Najwyższym na instytucje Unii Europejskiej, od których możemy oczekiwać, że staną za nami.

Ulica i zagranica znowu w akcji. I nie mają zamiaru odpuścić!

wolne-sądy-lipiec wolne-sądy-lipiec wolne-sądy-lipiec-adam-strzembosz wolne-sądy-lipiec-jacek-żakowski wolne-sądy-lipiec-ewa-łętowska wolne-sądy-lipiec wolne-sądy-lipiec

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Agnieszka Wiśniewska
Agnieszka Wiśniewska
Redaktorka naczelna KrytykaPolityczna.pl
Redaktorka naczelna KrytykaPolityczna.pl, w latach 2009-2015 koordynatorka Klubów Krytyki Politycznej. Absolwentka polonistyki na UKSW, socjologii na UW i studiów podyplomowych w IBL PAN. Autorka biografii Henryki Krzywonos "Duża Solidarność, mała solidarność" i wywiadu-rzeki z Małgorzatą Szumowską "Kino to szkoła przetrwania". Redaktorka książek filmowych m.in."Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna", "Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna".
Jakub Szafrański
Jakub Szafrański
Fotograf i publicysta Krytyki Politycznej
Pochodzi z Lublina, gdzie tworzył Klub Krytyki Politycznej. Publicysta i fotograf. W 2010-2012 pracował w dziale dystrybucji Wydawnictwa KP. Współtworzył stronę internetową. Akademicki mistrz polski w kick-boxingu 2009, a także instruktor samoobrony. Pracował we Włoszech, Holandii i Anglii. Laureat Stypendium pamięci Konrada Pustoły.
Zamknij