Oleksij Radynski

| Publicysta i filmowiec (Kijów)
Filmowiec dokumentalista, członek zespołu Centrum Badań nad Kulturą Wizualną w Kijowie. W latach 2011-2014 redaktor ukraińskiej edycji pisma Krytyka Polityczna.

Obama wie lepiej

Okazuje się, że Obama wie lepiej od Tuska, czy Polska wspiera interwencję w Syrii. Wie o tym nawet rzeczniczka Departamentu Stanu, która dumnie wymienia Polskę wśród krajów wspierających interwencję.

Nie zabijałem Polaków

Spróbujcie wytłumaczyć mieszkańcom Odessy, Krymu, Doniecka, Charkowa czy nawet Kijowa, że część winy – przynajmniej symbolicznej – za zbrodnię wołyńską spoczywa na ich barkach.

Znamiona ludobójstwa

Skutkiem ubocznym sporów o przeszłość bywa milczenie o współczesności. Czasem to milczenie staje się celem toczenia takiego sporu.

Będzie gorzej

Wiedziałem, że podczas pobytu w Moskwie nie będę miał zbyt wielu powodów do radości, oprócz symbolicznej satysfakcji z chwilowego przebywania w tym samym mieście co Edward Snowden.

Przypadek? Nie sądzę

Ergodan słusznie twierdzi, że protesty w Turcji wywołał międzynarodowy spisek, który następnie zdestabilizował Brazylię. Myli się tylko co do jego natury.

Kijowskie getto ławkowe

Niedawno ukraińscy narodowcy okupowali gmach Akademii Kijowsko-Mohylańskiej. Rzecz jasna, wcale nie po to, żeby protestować. Okupowali, bo de facto przejęli władzę nad uniwersytetem.

Debata, której nie chcę

Czyn Snowdena traktuje się jak „próbę wywołania debaty”. Gdyby jednak tak było, przypominałoby to włożenie kwiatka do lufy czołgu, który za chwilę wystrzeli.