Maciej Gdula

| Socjolog, publicysta Krytyki Politycznej
Socjolog, pracownik Instytutu Socjologii UW. Zajmuje się teorią społeczną i klasami społecznymi. Badał i popularyzował m.in. teorię P. Bourdieu, N. Luhmanna i B. Latoura. Z Przemysławem Sadurą przeprowadził studia nad systemem klasowym, pokazując, jak zastosować można w Polsce teorię klas Pierre’a Bourdieu. Opublikował m.in.: "Trzy dyskursy miłosne" (2009), "Style życia i porządek klasowy w Polsce" (2012, wspólnie z P. Sadurą), "Oprogramowanie rzeczywistości społecznej" (2014, wspólnie z L.M. Nijakowskim) i "Uspołecznienie i kompozycja. Dwie tradycje myśli społecznej a współczesne teorie krytyczne" (2015).

Gdula: Interes ważniejszy niż etos

Lekarze powoli znów odkrywają, że są pracownikami. Logika komercjalizacji prowadzi bowiem do oszczędzania nie tylko na pielęgniarkach, ale w ogóle na kosztach pracy.

Gdula: Erbel do Ratusza!

Malkontenci narzekający na stagnację w polityce mogą już przestać narzekać. Szukającym alternatywy czekanie się opłaciło.

Majdan widziany z Warszawy

Nasze wyobrażenia o zmianie na Ukrainie są w gruncie rzeczy konserwatywne: udało im się wywalczyć wolność, którą my mamy już od dawna.

Gdula: Gorzej niż dziadostwo

Gorzej niż dziadostwo nie równa się większemu dziadostwu. Oznacza natomiast dokładnie to, co dziś robi polski rząd i uniwersytety.

Gdula: Era affluenzy

Bogatych stać dziś na to, żeby stawiać się poza prawem, i woła to o pomstę do nieba.